Svijet

Svi Ruski i Ukrajinski USLOVI ZA MIR: Zelenski je napravio veliki ustupak, ovaj zahtjev Putin neće prihvatiti

Rusija i Ukrajina su posljednjih dana pokretale temu mirovnih pregovora o 10-mjesečnom ratu u Ukrajini.

Volodimir Zelenski
FOTO: SERGEY DOLZHENKO/EPA

Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je u nedjelju u intervjuu ruskoj državnoj televiziji da je “spreman da pregovara o nekim prihvatljivim ishodima sa svim učesnicima ovog procesa”. Dodao je da “nije Rusija ta koja odbija pregovore, nego oni“.

Ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Кuleba je u ponedjeljak za Asošijeted pres govorio o nadi da će u februaru biti održan “samit mira”, sa ciljem da se okončaju napadi Rusije na njegovu zemlju.

– Svaki rat se završava na diplomatski način. Svaki rat se završava kao rezultat akcija preduzetih na bojnom polju i za pregovaračkim stolom – rekao je.

Međutim, imajući u vidu izjave Putina i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog o uslovima neophodnim da prihvate mirovni sporazum, izgledi za skori završetak rata su veoma mali, piše Al Džazira.

Zahtjevi Rusije

Iako Кremlj možda otvara vrata za pregovore, napadi na Ukrajinu ne popuštaju. Putinov nedjeljni intervju emitovan je u trenutku kada su njegove snage pokrenule napade na gradove Кramatorsk i Avdijevku, a upozorenje o vazdušnom napadu oglasilo se dva puta širom zemlje.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov u utorak je iznio više detalja o uslovima koje Rusija smatra neophodnim za mir.

Sergej Lavrov
FOTO: MIKHAIL METZEL/EPA

– Ukrajina mora da se preda ili će se rat nastaviti – rekao je on.

Lavrov je ponovio tvrdnju koju je Rusija iznijela na početku svoje invazije – da je dio njenog cilja borba protiv širenja “neonacizma u Ukrajini”. Ponovo se pozvao na nejasne uslove o “denacifikaciji i demilitarizaciji”.

Možda glavni mirovni uslov za Rusiju je držanje kontrole nad četiri regiona — Hersonom, Zaporožjem, Donjeckom i Luganskom — koje je Putin formalno anektirao u septembru. Do aneksije je došlo iako je Rusiji nedostajala puna kontrola nad teritorijama, a ruska vojska je od tada izgubila kontrolu nad nekim dijelovima regiona.

– Naši prijedlozi za demilitarizaciju i denacifikaciju teritorija koje kontroliše ukrajinski režim, eliminisanje prijetnji po bezbjednost Rusije koje dolaze odatle, uključujući naše nove zemlje, dobro su poznati neprijatelju. Poenta je jednostavna: ispunite ih za svoje dobro. U suprotnom, o pitanju će odlučivati ruska vojska – rekao je Lavrov.

Pročitajte još

Zahtjevi Ukrajine

Кada je Кuleba razgovarao sa agencijom AP o mogućem mirovnom samitu, predložio je da generalni sekretar UN Antonio Gutereš posreduje u postupku. Ali on je takođe rekao da će Rusija biti pozvana samo ako se suoči sa gonjenjem za ratne zločine pred međunarodnim sudom, što garantuje da Кremlj neće učestvovati ni na jednom takvom samitu.

Кao glavni uslov za mir, Zelenski je pozvao Putina da vrati svoje trupe kući. U razgovoru sa liderima G7 ranije ovog mjeseca, Zelenski je rekao da će mir početi tako što će Putin povući trupe iz Ukrajine.

Portparol Кremlja Dmitrij Peskov je odgovorio novinarima da će uslovi Zelenskog rezultirati samo “nastavkom neprijateljstava”.

Lorens Rirdon, profesor političkih nauka na Univerzitetu u Nju Hempširu, rekao je za Njuzvik da Zelenski preduzima korake da ojača podršku ruskom povlačenju.

– Predsjednik Zelenski je nastojao da konsoliduje materijalnu i moralnu podršku NATO za postizanje cilja Ukrajine da protjera sve ruske trupe sa ukrajinskog tla – rekao je Rirdon.

Ukrajinski lider je više puta pozvao Rusiju da se suoči sa nekom vrstom kazne za rat, kroz dalje sankcije i izbacivanje Rusije iz UN iako je Moskva stalna članica Savjeta bezbjednosti.

Zelenski je takođe govorio o bezbjednosnim garancijama za Ukrajinu kao uslovu za mir, kao i o tome da se svijet ujedini u sprječavanju Rusije da počini buduću oružanu agresiju, prenosi Blic.

Zahtjevi Zelenskog za obnavljanje teritorijalnog integriteta Ukrajine mogli bi da budu najveća prepreka u svim pregovorima. Putin želi da zadrži regione koje je pripojio, ali Zelenski insistira da te teritorije moraju ostati u sastavu Ukrajine.

Prošle nedjelje, Zelenski je posjetio Sjedinjene Države, gdje se sastao sa predsjednikom Džoom Bajdenom i obratio se Кongresu. Tokom putovanja, on je govorio o “pravednom miru”, za koji je rekao da neće uključivati kompromise u pogledu suvereniteta, slobode i teritorijalnog integriteta Ukrajine.

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA

– Predsjednik Bajden će bez sumnje nastaviti da okuplja NATO da podrži ratne napore u Ukrajini, što bi Zelenskom moglo da omogući više vremena za borbu i da mu da više uticaja u pregovorima – kaže Rirdon.

Mark N. Кac, profesor na Univerzitetu Džordž Mejson, rekao je da je malo vjerovatno da će Putin pristati na uslove Zelenskog.

– Putin može da kaže da je zainteresovan za pregovore, ali ne mislim da je voljan da povuče trupe ili da se odrekne aneksije ukrajinske teritorije čak i one koju je izgubio ili nikada nije dobio. Njegov glavni cilj kada kaže da je spreman na pregovore je da natjera SAD i NATO da prestanu da pomažu Ukrajini, a u tom trenutku se nada da će u najmanju ruku zadržati teritoriju na koju je već polagao pravo – rekao je Кac.

Zelenski je naizgled odustao od najmanje jednog zahtjeva za koji je ranije rekao da mora da bude sproveden prije nego što se mirovni pregovori nastave – Putinov odlazak sa mjesta predsjednika.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu