Društvo

"SVIJET BEZ MINA" U BiH ima 8.050 sumnjivih opasnih područja, POVRIJEĐENA TRI DEMINERA

Od ratnih sukoba u BiH prošle su 24 godine, ali je na njenoj teritoriji i dalje oko 8.050 sumnjivih opasnih područja zbog mina, površine 995.87 kvadratnih kilometara i 917 potvrđenih opasnih područja, površine 22.14 kilometara kvadratnih.

"SVIJET BEZ MINA" U BiH ima 8.050 sumnjivih opasnih područja, POVRIJEĐENA TRI DEMINERA
FOTO: SRNA

Bosna i Hercegovina je u posljednjih pet godina uspjela da oslobodi ukupno 158,5 kvadratnih kilometara, gdje je uništeno 8.992 mina i 9.992 ostalih eksplozivnih ostataka rata.

Ove godine u BiH su zabilježene dvije deminerske nesreće, u kojima su povrijeđena tri deminera, te dvije sa smrtnih ishodom, podaci su Centra za uklanjanje mina u BiH.

Direktor ovog centra Saša Obradović i Ambasador BiH u Norveškoj Nedim Makarević, kao delegacija BiH, o tome će govoriti i tokom Četvrte revizione konferencije “Svijet bez mina” koja se u Oslu održava od 25. do 29. novembra, kada se obilježava i 20 godina od stupanja na snagu Konvencije o zabrani proizvodnje, upotrebe, skladištenja i transfera protivpješadijskih mina.

foto BHMAC/RAS Srbija
foto BHMAC/RAS Srbija

Konferencija je formalni diplomatski sastanak 164 države potpisnice ove Konvencije, tokom koje sve zemlje članice Konvencije razgovaraju o rezultatima postignutim nakon prethodne Konferencije održane u Maputu 2014.godine. Osim toga, odrediće se i smjer provođenja Konvencije u narednih pet godina.

Predstavnici BiH će se obratiti skupu i istaći snažnu opredijeljenost Bosne i Hercegovine za nastavak aktivnosti na rješavanju prijetnji uzrokovanih protivpješadijskim minama i eksplozivnim ostacima rata.

U prilog ovome ide i usvajanje novog strateškog dokumenta za period 2018.-2025. godine, kojim se potvrđuje konačna namjera da se ovo dugoročno pitanje riješi na što efikasniji i efektivniji način, postizanjem vidljivih rezultata, u traženom roku. Iako smo tražili dodatno vrijeme za izviđanje i uklanjanje mina, BiH je u potpunosti angažovana i posvećena poboljšanju efikasnosti terenskih aktivnosti, kako bismo ispunili obaveze iz člana 5. Konvencije – ističu iz Centra za uklanjanje mina u BiH.

foto BHMAC/RAS Srbija
foto BHMAC/RAS Srbija

Broj civilnih žrtava mina u BiH je, ističu, manji, jer su ljudi više informisani i obrazovani o opasnosti od mina i NUS, te o tome kako izbjeći potencijalni rizik.

– Intenzivno se radi i na pružanju što adekvatnije pomoći preživjelima od mina, posebno zbog toga što se i dalje suočavamo sa ozbiljnim izazovima s našim medicinskim i rehabilitacijskim ustanovama, kao i sa socijalno-ekonomskom reintegracijom žrtava od mina – navode iz centra, dodajući da su donatorska pomoć i doprinos i dalje jako važni kako se zemlja očistila od mina i drugih eksplozivnih ostataka rata.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu