Vladimir Marinković, predsjednik Kongresa srpsko-američkog prijateljstva, smatra da Trampova administracija radi na rješenju ukrajinske krize kroz dijalog, dok Dragan Petrović iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu ističe da Tramp znači promjenu u pregovaračkoj strategiji, približavajući Ameriku kompromisu. Međutim, Petrović je skeptičan da će dogovor biti postignut u prvoj polovini godine, ali vjeruje da će sastanak ipak biti održen u tom periodu.
Donald Tramp objelodanio da je razgovarao telefonom sa Vladimirom Putinom. Ruski predsjednik nije potvrdio, ali ni porekao. Analitičari tvrde bio je to samo uvod u njihov najavljeni susret na neutralnom terenu.
Tramp i Putin su se tokom prvog mandata američkog predsjednika pet puta sreli oči u oči. Posljednji put krajem 2018. u Buenos Ajresu. Predstojeći sastanak mnogi već vide kao holivudski blokbaster u najavi.
Vladimir Marinković, predsjednik Kongresa srpsko-američkog prijateljstva, komentarisao je za “Blic uživo” očekivanja od najavljenog sastanka.
– Možemo da očekujemo da se objelodani neka vrsta sadržaja tog razgovora, ali ako se on uopšte desio, s obzirom na to da ruska strana to nije potvrdila. U Americi se o tome zasad ne piše mnogo, ali postoji potencijal da će doći do sastanka, a nova Trampova administracija priprema prijedloge za rješenje ukrajinske krize – rekao je Marinković i dodao:

– Tramp ima volju i postoji politička volja u Vašingtonu da dođe do prekida sukoba i kompromisnog rešenja. Trampova administracija užurbano radi na rješenju po pitanjima Bliskog Istoka i neuralgičnih tačaka širom svijeta.
Marinković vjeruje da će Trampova administracija promijeniti pristup u odnosu na Bajdenovu administraciju, koja je, prema njegovim riječima, eskalirala sukobe kroz naoružavanje Ukrajine.
– Tramp je definitivno neko ko je “dil mejker” i koji će pokušati da se nametne i svojim biračima i na globalnom nivou time što je sposoban da rješava velike sukobe – zaključuje Marinković.
Dragan Petrović iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu izražava skeptičnost u pogledu brze rezolucije sukoba.
– Mislim da je problem dosta veliki. Bez obzira što je Tramp novi predsednik, odnosi između Rusije i Amerike su opterećeni ratom u Ukrajini – rekao je Petrović.
– Taktički, interesantno je gdje i kada će se sresti, ali suštinski, skeptičan sam da se dogovor može postići u kratkom roku zbog velikog uticaja zapadnog javnog mnjenja koje vjeruje da Ukrajina može pobijediti Rusiju uz zapadnu pomoć – dodao je.
Učinjen je veliki korak ka konačnom sporazumu
Petrović smatra i da Tramp donosi značajnu promjenu u pregovaračkoj poziciji Amerike koju približava kompromisu.
Za razliku od prethodnih administracija koje su zagovarale naoružavanje Ukrajine i ofanzivne akcije protiv Rusije, Tramp razmatra liniju razgraničenja kao moguće rješenje.
Petrović vjeruje da je Tramp ovim napravio veliki korak ka konačnom sporazumu, iako smatra da je teško postići dogovor u prvoj polovini godine.
– Tramp je učinio veliki korak ka nekom konačnom sporazumu. Vjerujem da će do sporazuma doći, ali sam skeptik da će se to desiti u prvoj polovini godine. Međutim, optimista sam da će bar doći do susreta u prvoj polovini godine – zaključuje Petrović, piše Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu