Svijet

SVIJET GORI Evropa i Amerika se usijale tokom rekordnog toplotnog talasa, a evo šta čeka Balkan

Rekordni toplotni talas i dalje traje od Evrope do Kine i Sjedinjenih Država, prisiljavajući vlasti na preduzimanje drastičnih mjera kako bi se nosile sa vrućinama i novim požarima, kao znakovima globalnog zagrijevanja.

ljeto sunce vrućina
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Italija od sjevera do juga prolazi kroz toplotni talas sa istorijskim temperaturnim rekordima koji se očekuju sljedećih dana, piše AFP.

U nedjelju je za 16 gradova oglašen crveni alarm širom zemlje, a očekuje se da će temperature doseći 36-37°C od Rima do Bolonje i prije vrhunca toplotni talasa početkom sljedeće nedjelje, prenosi Jutarnji list.

– To je peć. Ne možemo predugo da ostanemo na istom mjestu – rekla je u subotu Veronika Niederlovi (16), češka turistkinja koja je došla u posjetu Rimu.

Italijanska vlada savetovala je svima koji se nalaze u područjima obuhvaćenim crvenim alarmima da izbegavaju direktni boravak na otvorenom sredinom dana, te da vode posebnu brigu o starijim i ranjivim osobama. Prema Il Mesađeru, dvojica fudbalera amatera starosti 48 i 51 godine umrla su u petak uveče nakon što im je pozlilo, vjerovatno zbog vrućine, tokom utakmica na jugu zemlje.

Italijanski meteorološki zavod strahuje od “najintenzivnijeg toplotni talasa ljeta, ali i jednog od najintenzivnijih svih vremena”.

U Njemačkoj su najviše temperature u subotu izmerene u bavarskom mjestu Mehrendorf-Klajnsebah (38,8 stepeni). U Berlinu je zabilježeno 35, a u Minhenu 34 stepeni.

Pročitajte još

U Francuskoj je ministar poljoprivrede u subotu bio na meti žestokih kritika jer je uvjeravao da su temperature “prilično normalne za ljeto”. Reagovale su uticajne ličnosti, poput stručnjaka za agroklimatologiju Serža Zakea.

– Kad će naši političari da shvate i prihvate izazove klimatskih promjena? – požalio se na Tviteru.

Jun je bio drugi najtopliji mjesec od početke mjerenja u Francuskoj, gdje je nekoliko departmana od utorka stavljeno pod narandžasti alarm zbog toplotnog talasa.

Grčka takođe pati zbog toplotnog talasa zbog čega su vlasti bile prisiljene da zatvore Akropolj tokom najtoplijih sati u nedjelju, treći dan zaredom, kada su temperature u zemlji dosezale preko 41°C.

Čovjek sa suncobranom
FOTO: RICCARDO ANTIMIANI/EPA

Temperature su u subotu premašile 40 stepeni na 87 mjernih stanica, prenijela je ANA.

Ekipe Crvenog krsta raspoređene u podnožju Akropolja kako bi pomogle turistima intervenisale su “desetinama puta” kako bi spasile posjetioce zadnjih dana.

U Španiji se očekuje novi talas vrućine između ponedjeljka i srijede nakon kratkog predaha ovog vikenda na kraju nedjelje u kojoj su temperature premašile 40°C u Andaluziji na jugu zemlje, kao i na Kanarskim ostrvima, prenosi Jutarnji list.

Opasno visoke temperature u SAD

Jug SAD prži se na vrućini, desetine miliona Amerikanaca od Kalifornije do Teksasa trpeli su opasno visoke temperature za koje se očekuje da će dosegnuti vrhunac za vikend.

U Finiksu u Arizoni u subotu je zabilježeno skoro 44°C, a meteorolozi očekuju da živa dosegne 46. U kalifornijskoj Dolini smrti, jednom od najtoplijih mjesta na Zemlji, u nedjelju se očekuju novi temperaturni vrhunci, možda i do 54°C, nakon što je u subotu u podne zabilježeno 48 stepeni.

Najtopliji jun na globalnom nivou

Na globalnom nivou mjesec jun bio je najtopliji izmjeren, pokazuju evropski Kopernik, te NASA i NOAA.

Potom je prva puna nedjelja jula bila najtoplija ikad zabilježena, prema preliminarnim podacima Svjetske meteorološke organizacije (SMO).

Emisije gasova staklene bašte povećavaju snagu, trajanje i brzinu ponavljanja toplotnih talasa, kažu stručnjaci. Vrućina je jedan od najsmrtonosnijih vremenskih događaja, rekao je SMO.

Pročitajte još

Prošlog ljeta samo u Evropi su visoke temperature uzrokovale više od 60.000 smrtnih slučajeva, pokazalo je nedavno istraživanje.

Nema popuštanja u južnoj Evropi

Južna Evropa nastaviće da se znoji sljedeće nedjelje jer intenzivan toplotni talas ne pokazuje znakove popuštanja, piše BBC.

– Temperature će dosegnuti vrhunac između 19. i 23. jula – ne samo u Italiji nego i u Grčkoj, Turskoj i na Balkanu. Nekoliko lokalnih toplotnih rekorda unutar tih područja moglo bi biti oboreno tokom tih dana – rekao je italijanski meteorolog i stručnjak za klimu Đulio Beti.

Evropski toplotni talas proširiće se na Balkan kasnije sljedeće nedelje – iako nekoliko zemalja, poput Srbije i Mađarske, već ima dnevne temperature koje se kreću oko 35C.

Razdoblja intenzivnih vrućina zbog globalnog zagrijavanja su sve češća, intenzivnija i duža.

– Toplotni talasi jačaju svake godine u broju i intenzitetu… i oni su među najopipljivijim, evidentnim, dokumentovanim i jasno vidljivim znakovima klimatskih promjena. Evropska ljeta postala su puno, puno toplija posljednjih godina… Ono što bi trebalo da nas brine je to što ljeta bez intenzivnih i dugotrajnih toplotnih talasa jednostavno više ne postoje. “Normalna” ljeta postala su rijetkost – rekao je Beti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu