Iza simpatične aplikacije nazvane po Andriji Štamparu utemeljivaču socijalne medicine kod naših komšija krije se ekspertni sistem, odnosno AI, koju su hrvatske kompanije Mindsmiths, Infobip i Neos, uz podršku američkog Oraclea, razvile u saradnji s timom epidemiologa. Kompanije su sistem donirale javnom zdravstvu.
U prvih sat vremena od njegova lansiranja više od 10.000 građana pričalo je s Andrijom, za kojeg se tvrdi da je prvim digitalni savjetnik za postupanje u slučajevima sumnje na zarazu korona virusom na cijelom svijetu.
Vili Beroš, ministar zdravstva rekao je da Andrija omogućava građanima da uz niz jednostavnih pitanja i ponuđenih odgovora dobiju personalizovan odgovor trebaju raditi ako sumnjaju da imaju korona virus.
Ministar @ivan_malenica za #AsadaVlada @hrtvijesti: Već prvoga dana je na sustavu "Andrija" bilo oko 30.000 korisnika, a preko 75% ih se izjasnilo da su zadovoljni sustavom. pic.twitter.com/Cbd0xdVKUM
Vlada Republike Hrvatske (@VladaRH) April 15, 2020
Omogućava građanima da ostvare brz, direktan i jednostavan kontakt s Ministarstvom zdravstva, a epidemiolozima da lakše obavljaju svoj posao. Andrija ne prati građane, ne određuje tko treba ići u samoizolaciju i ne sprema lične podatke preko kojih se mogu identifikovati – pojasnio je.
Andrija pohranjuje anonimizirane podatke koje epidemiolozi mogu statistički obrađivati i tako detektirati u kojim dijelovima Hrvatske se korona virus ubrzano širi.
Brankom Kolarić, epidemiolog koji sarađuje s europskim CDC-om, naglasio je da Andrija ima još jednu važnu ulogu – unosi automatizaciju u zdravstveni sistem. On kaže kako Hrvatski zavod za javno zdravstvo dnevno prima desetine hiljada poziva građana, a može ih obraditi telefonom svega desetak. Čatbot na Votsapu pak nema takvih ograničenja.
Hrvati predviđaju da bi Andrija skoro mogao postati dio zdravstvenih sistema širom svijeta, prenosi Klix.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.