Svijet

"ZNAM KOLIKO JE TRAMP OSVETOLJUBIV" Bajden potvrdio da je njegov šef kabineta potpisao neka pomilovanja

Bivši predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Džozef Bajden izjavio je da nije on odobrio svako pojedinačno pomilovanje pred kraj njegovog mandata u Bijeloj kući, već da je mnoga potpisao šef njegovog kabineta Džef Zijents.

Džo Bajden
FOTO: NATHAN POSNER/ANADOLIJA

On je u intervjuu za “Njujork tajms” rekao je on odobrio korišćenje takozvanog autopena (reprodukcija potpisa predsjednika).

Bajden potvrdio da je njegov šef kabineta koristio autopen

U decembru prošle i januaru ove godine, pred kraj mandata Bajden je pomilovao hiljade osoba, između ostalog i svog sina Hantera osuđenog za poreske prekršaje i zbog optužbi u vezi sa nošenjem vatrenog oružja nakon što je dao lažnu izjavu da ne koristi narkotike prilikom dobijanja dozvole za nošenje pištolja.

Pročitajte još

Aktuelni predsjednik SAD Donald Tramp i njegovi saveznici su tada u pitanje dovodili Bajdenovu mentalnu oštrinu i osudili pomilovanja i zamene kazne kao nelegitimne.

Bajden je u tom periodu odobrio pomilovanja i tako zaštitio oko 1.500 osoba koji su bili u kućnom pritvoru i smanjio je kazne za oko 2.500 nenasilnih prestupa vezanih za drogu, a takođe je preinačio kazne za 37 od 40 osoba osuđenih na smrtnu kaznu.

Takođe je pomilovao nekoliko ljudi čiji su slučajevi imali političku pažnju, uključujući preventivna pomilovanja članova i osoblja odbora Predstavničkog doma koji je istraživao napad na Kapitol 6. januara, zajedno sa policajcima koji su svjedočili pred panelom, ali i ljekara Entonija Faučija, penzionisanog generala Marka A. Milija, i članove porodice Bajden.

Pomilovao Faučija i članove porodice

– Ja sam donio svaku odluku. Autopen je, znate, legalan. Kao što znate, drugi predsjednici su ga koristili, uključujuci i Trampa – rekao je Bajden.

On je dodao i da ga Tramp progoni preko njegove porodice, kao i da njegova porodica ništa loše nije uradila.

– Znam koliko je osvetoljubiv. Mislim, svi znaju koliko je osvetoljubiv. Dakle, znali smo da ce uraditi ono što sada rade. I moja porodica nije uradila ništa loše. Moja sestra, moj zet, moj brat, i sve što bi uradio jeste, ako bi oni, ako bi krenuo na njih, to bi bilo, jeste da bi pokrenuo zakonske procese. Ja znam kako on funkcioniše. I tako sam donio sve te odluke svjesno – rekao je Bajden.

Trampova administracija pokrenula istragu

Ministarstvo pravde SAD pokrenulo je prošlog mjeseca proces kako bi se utvrdilo da li je autopen zloupotrebljen, a republikanci su pokrenuli sopstvenu istragu o tom predmetu, kao i da li su Bajdenovi pomoćnici skrivali pravu istinu o mentalnom stanju 46. predsjednika SAD.