Svijet

(VIDEO) ODNIJELI NEPROCJENJIVO BLAGO Makron uvjeren da će ukradeni eksponati iz Luvra biće pronađeni, a počinioci kažnjeni

Francuski predsjednik Emanuel Makron izrazio je uvjerenje da će eksponati ukradeni iz Luvra biti pronađeni i da će počinioci biti izvedeni pred lice pravde.

Muzej Luvr
FOTO: MOHAMMED BADRA/EPA

Makron je napisao na platformi X da je krađa počinjena u Luvru napad na cijenjeno kulturno i istorijsko naslijeđe Francuske.

Francuski predsjednik je naveo da se preduzimaju sve aktivnosti da počinioci budu uhvaćeni, a eksponati vraćeni, kao i da sve korake predvodi parisko tužilaštvo.

Makron je istakao da će novi projekat za zaštitu Luvra, koji je pokrenut u januaru, omogućiti povećanu bezbjednost i da će garantovati očuvanje i zaštitu francuske kulture.

Lopovi koji su u nedjelju opljačkali pariski muzej Luvr ukrali su osam neprocjenjivih predmeta, a deveti koji su pokušali da ukradu pronađen je na licu mjesta, rekla je pariska tužiteljka Lor Beku.

Beku je u izjavi za televiziju BFM rekla da lopovi nisu ciljali niti ukrali svjetski poznati dijamant Regent, koji se nalazi u istoj galeriji u koju su upali, koji se procjenjuje da vrijedi više od 60 miliona dolara.

Ona je kazala da su, prema prvim izveštajima, u krađi u Luvru učestvovala četiri muškarca koji su imali “pokrivena” lica i pobjegli su “na snažnim skuterima”.

Tužiteljka je dodala da istražitelji imaju “snimke video nadzora iz muzeja i grada”, i da mogu računati da će i građani sarađivati i pomagati u istrazi.

– Jedan naš sugrađanin je, na primjer, prijavio pravosudnoj policiji činjenicu da se jedan od kriminalaca riješio žutog prsluka koji je nosio – kazala je ona.

Pročitajte još

Lor Beku je navela da je utvrđeno da iz Luvra nedostaju ogrlica i minđuša iz kolekcije Mari-Luiz, ogrlica, par minđuša i tijara iz kolekcija kraljica Marije-Amelije i Hortenzije i četiri komada nakita iz kolekcije carice Eugenije.

Pljačka dragulja dogodila se u nedjelju ujutro u vrijeme otvaranja muzeja Luvr, zbog čega je donijeta odluka da se on zatvori za posjetioce iz vanrednih razloga.

Incident se navodno dogodio u trenutku kada su prvi posjetioci počeli da ulaze u muzej, nakon čega je odmah raspoređena policija, a posjetiocima izdato upozorenje da ne ulaze u muzej.