Svijet

Skandal drma Poljsku: Izraelski ambasador pozvan na razgovor zbog OBJAVE O HOLOKAUSTU

Poljska je u ponedjeljak pozvala ambasadora Izraela zbog objave na društvenim mrežama jednog instituta za sjećanje na Holokaust, za koju je Varšava rekla da nije jasno naznačila da su okupacione nacističke njemačke snage, a ne poljske vlasti, bile te koje su prisilile Jevreje da nose oznake sa zvijezdom tokom Drugog svjetskog rata.

Skandal drma Poljsku: Izraelski ambasador pozvan na razgovor zbog OBJAVE O HOLOKAUSTU
FOTO: PIOTR NOWAK/EPA

Ministar inostranih poslova Radoslav Sikorski protestovao je zbog objave u kojoj je Jad Vašem, izraelska memorijalna institucija posvećena žrtvama Holokausta, napisala da je Poljska bila prva zemlja u kojoj su Jevreji bili prisiljeni nositi “poseban znak kako bi bili izolovani od okolnog stanovništva”.

On je rekao da je objava, objavljena u nedjelju, morala jasno navesti da je Poljska u to vrijeme bila “pod njemačkom okupacijom”.

– Budući da zavaravajuća objava nije ispravljena, odlučio sam pozvati ambasadora Izraela u ministarstvo vanjskih poslova – napisao je Sikorski na Iksu.

Pročitajte još

Jad Vašem je ponovo podijelio originalnu objavu, ali uz dodatno pojašnjenje.

– Kao što su mnogi korisnici naveli i kao što je izričito navedeno u povezanom članku, to je učinjeno po naredbi njemačkih vlasti – naveli su.

Poljska je bila pod okupacijom nacističke Njemačke i Sovjetskog Saveza tokom Drugog svjetskog rata, koji je trajao od 1939. do 1945. godine.

Varšava uporno naglašava da je progon Jevreja na njenoj teritoriji, poput onog u koncentracionom logoru Aušvic, bio djelo nacističkih njemačkih okupatora.

Više od tri miliona od ukupno 3,2 miliona poljskih Jevreja ubila je nacistička Njemačka, što čini oko polovinu evropskih Jevreja ubijenih tokom Holokausta, prenosi Klix.

– Jad Vašem predstavlja istorijske činjenice o nacizmu i Drugom svjetskom ratu, uključujući zemlje pod njemačkom okupacijom, kontrolom ili uticajem. Poljska je zaista bila pod njemačkom okupacijom. To je jasno prikazano u našem materijalu. Svako drugačije tumačenje pogrešno predstavlja našu posvećenost tačnosti – napisao je Dani Dajan, predsjednik Jad Vašema, u ponedjeljak na Iksu.