Svijet

Energetska kriza u fokusu: Makron danas sa liderima Grupe 7, razgovaraće o dvije važne teme

Francuski predsjednik Emanuel Makron će danas održati telefonski razgovor sa liderima Grupe sedam (G7) o krizi u Iranu i rastućim cijenama energenata, saopštila je sinoć Jelisejska palata.

Emanuel Makron
FOTO: YOAN VALAT/EPA

Razgovori će se održavati u trenutku kada vlade zemalja članica G7 razmatraju kako da odgovore na nagli rast cijena nafte izazvan ratom na Bliskom istoku.

Ministri energetike G7 u utorak nisu postigli dogovor o oslobađanju strateških rezervi nafte već su zatražili od Međunarodne agencije za energiju da procijeni situaciju prije nego što preduzmu taj korak.

Cijene nafte skočile su u ponedeljak na skoro četvorogodišnji maksimum, ali su juče pale za 11 odsto nakon što je američki predsjednik Donald Tramp saopštio da bi rat na Bliskom istoku mogao uskoro da se završi.

Pročitajte još

Američki zvaničnici takođe razmatraju korake kako bi se obezbijedio nesmetani transport nafte kroz Ormuski moreuz.

To uključuje i mornaričku pratnju za komercijalne brodove i zaštitu za tankere kako bi se spriječili dalji poremećaji u globalnom snabdijevanju energentima.