Svijet

(VIDEO) "Cilj je da zauzmemo gradove" Sin bivšeg iranskog šaha pozvao narod da što više izađe na proteste

Reza Pahlavi, sin pokojnog bivšeg iranskog šaha koji živi u Vašingtonu, pozvao je demonstrante u Iranu da nastave da izlaze na ulice večeras i sutra uveče i da okupiraju centre gradova.

(VIDEO) "Cilj je da zauzmemo gradove" Sin bivšeg iranskog šaha pozvao narod da što više izađe na proteste
FOTO: OLIVIER HOSLET/EPA

Takođe je u objavi na X mreži pozvao radnike u transportnom, naftno-gasnom i energetskom sektoru da pokrenu nacionalni štrajk u Iranu.

U poruci demonstrantima, pohvalio je ono što je nazvao njihovom “hrabrošću i izdržljivošću” u proteklih nekoliko dana.

Pročitajte još

– Takođe, molim sve vas danas i sutra, u subotu i nedjelju (10. i 11. januara), ovog puta, od 18 časova, da izađete na ulice sa zastavama, slikama i nacionalnim simbolima i da javne prostore preuzmete kao svoje. Naš cilj više nije samo da izađemo na ulice, cilj je da se pripremimo za zauzimanje centara gradova i njihovo držanje – napisao je Reza Pahlavi na društvenoj mreži X (bivši Tviter)

Pahlavi je rekao da je “masovna izlaznost potresla vladajući establišment i otkrila krhkost bezbjednosnog aparata Islamske Republike.”

O sljedećoj fazi protesta

Rekao je da sljedeća faza mora biti zasnovana na stalnom prisustvu na ulicama i ekonomskom pritisku jer bi, prema njegovim riječima, prekidanje finansijskih resursa režima paralisalo represiju.

Pozvao je demonstrante da se ponovo okupe danas i sutra u 18 časova, da nose nacionalne zastave i simbole i da se kreću iz više pravaca ka centrima gradova i da tamo ostanu duže vrijeme.

Dodao je da se sprema da se vrati u Iran i da namjerava da bude uz iranski narod u onome što je nazvao neizbežnom pobjedom “nacionalne revolucije”.