Kazna djelimično objedinjuje novu presudu sa ranijom osudom iz novembra 2025. godine, kada je Šlosberg osuđen na 420 sati društveno korisnog rada zbog kršenja ruskog zakona o stranim agentima.
Tužilaštvo je za njega tražilo kaznu od 12 godina i mjesec dana zatvora.
Šlosberg, jedan od istaknutijih članova stranke Jabloko, izjasnio se da nije kriv i optužio tužilaštvo da diskredituje rusko zakonodavstvo.
– Ja sam nevin čovjek, protiv kojeg su nezakonito pokrenute krivične optužbe, kome je nezakonito oduzeta sloboda prije presude i kome se nezakonito oduzima sloboda nakon presude – rekao je Šlosberg u završnoj riječi pred sudom u Pskovskoj oblasti.
Optužba za širenje lažnih informacija o vojsci odnosi se na objavu na Telegramu od 25. februara 2022. godine, u kojoj je Šlosberg podijelio sadržaj tada ugašenog radija Eho Moskve. On je pred sudom naveo da je objavu postavio prije nego što je Rusija usvojila zakone o ratnoj cenzuri.
Druga optužba za diskreditovanje vojske povezana je sa javnom debatom iz januara 2025. godine, tokom koje je Šlosberg navodno pozvao na prekid vatre u Ukrajini. On je negirao da je snimak debate objavio na društvenim mrežama i ukazao da su izjave koje su tužioci naveli zapravo izrekao njegov protivnik u debati.
Nezavisni ruski mediji navode da su tokom postupka zabilježene i proceduralne nepravilnosti. Između ostalog, sudija je, prema pisanju Nove gazete, odbio da direktno ispita Šlosberga i umjesto toga čitao zapisnike sa ranijih ročišta.
Presuda je izrečena istog dana kada Vrhovni sud Rusije razmatra žalbu stranke Jabloko na odluku o poništavanju registracije njene savezne liste kandidata za izbore za Državnu dumu, koji će biti održani u septembru.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.