Svijet

RAZGOVOR PUTINA I TRAMPA NA ALJASCI Konačno otkriveni svi detalji

Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je da su predsjednici Rusije i SAD, Vladimir Putin i Donald Tramp, za vrijeme sastanka na Aljasci razgovarali su o ozbiljnim bezbjednosnim pitanjima, da garancije bezbjednosti Ukrajini moraju da budu predmet konsenzusa i istakao da Rusija ne gađa vojne ciljeve u Ukrajini.

Donald Tramp i Vladimir Putin
FOTO: GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL / POOL/EPA

Predsjednik Putin, posjetio je Aljasku na poziv predsjednika SAD Donalda Trampa. U Enkoridžu je održan izuzetno sadržajan sastanak. Bila su to ozbiljna pitanja u sferi bezbjednosti. Upravo narušavanje ruskih bezbjednosnih interesa predstavlja jedan od glavnih uzročnika svega što se dogodilo – istakao je Lavrov u intervjuu američkoj televiziji NBC.

On je podsjetio da je Rusija više puta nudila nacrte bezbjednosnih garancija, što je, prema njegovim riječima, odbijeno i ignorisano.

Rusija, kako je naveo Lavrov, nikada nije preuzela obavezu da garantuje bezbjednost Ukrajini nakon “državnog udara” 2014. godine, kada su, kako je rekao, “na vlast došle otvoreno antiruski orijentisane snage”.

Pročitajte još

– Mi se nikada nismo obavezivali na obezbjeđivanje bezbjednosti Ukrajine nakon nelegalnog, krvavog državnog udara, koji doveo na vlast očigledne naciste i rasiste pod antiruskim sloganima. Oni su tom prilikom promenili svoju ustavnu strukturu, tako da u njenom članu sada stoji težnja Ukrajine ka članstvu u NATO – izjavio je Lavrov.

Lavrov smatra da garancije bezbednosti Ukrajini moraju da budu predmet konsenzusa i da uvažavaju fundamentalne interese Rusije.

Podsjećam da je ukrajinska strana u aprilu 2022. bila voljna da prihvatu dokument koji je mogao da stavi tačku na ovaj rat. U njemu je pisalo da će Ukrajina biti neutralna, vanblokovska i bez nuklearnog oružja – kazao je Lavrov.

Lavrov, izjavio je da će ciljevi rata u Ukrajini biti postignuti, a da je ključni zadatak Rusije da ukloni sve pretnje po svoju bezbednost koje dolaze sa teritorije Ukrajine.

On je dodao i da je princip neutralnosti, bez nuklearnog naoružanja i vanblokovskog statusa bio osnova Deklaracije o nezavisnosti Ukrajine iz 1990. godine.

Izjava o odricanju od nuklearnog oružja, neučestvovanju u vojnim blokovima i održavanju neutralnog statusa bila je osnova Deklaracije o nezavisnosti Ukrajine 1990. godine. Upravo zbog ove izjave priznata je kao nezavisna država – rekao je Lavrov.

On je rekao da Rusija “ne gađa civilne objekte u Ukrajini, već samo vojne ciljeve i objekte direktno povezane sa ukrajinskom vojnom mašinom”.

Lavrov je rekao da je, iako je Putin spreman na sastanak sa Zelenskim, nemoguće održati sastanak koji bi služio samo za fotografiju i tvrdnju o legitimitetu Zelenskog, prenosi Blic.

– Legitimitet je posebna tema. Bilo kakav susret mora biti temeljno pripremljen. Važan je sastav delegacije i ko ima ovlašćenje da potpiše dokument sa ukrajinske strane – zaključio je Lavrov.

Podsjetimo, on je ranije govorio o uslovima za kraj rata u Ukrajini i naveo šta je to što Putin nikada ne bi prihvatio.