Istragu vodi sudija Fransisko de Horhe, koji ispituje direktora kompanije Hosea Antonija Hajnagu Gomeza i još dvojicu rukovodilaca zbog sumnje na šverc i saučesništvo u zločinima protiv čovječnosti ili genocidu, navodi se u saopštenju suda, prenio je Rojters.
Oni su pozvani da daju iskaz 12. novembra.
Sud je naveo da je “Sidenor” prodao čelik izraelskoj kompaniji “Israel Military Industries”, podružnici korporacije “Elbit Systems”, i to bez odobrenja vlade i odgovarajuće registracije.
– Rukovodioci su zaključili ugovor potpuno svjesni da je riječ o proizvođaču teškog i lakog naoružanja i da će isporučeni materijal biti korišćen za proizvodnju oružja – saopštio je sud.
U odgovoru, “Sidenor” je saopštio da je slučaj povjerio svojim pravnim zastupnicima i da će sudu dostaviti svu raspoloživu dokumentaciju, navodi Rojters.
Kompanija je dodala da je 1. jula obustavila sve poslovne odnose s Izraelom, nakon što je španska vlada u aprilu odlučila da prekine ugovore sa tom zemljom.
Istraga je pokrenuta nakon žalbe koju je u julu podnijela Asocijacija palestinske zajednice Katalonije.
Španija, koja je prošle godine priznala Palestinu, više puta je oštro kritikovala izraelske akcije u Pojasu Gaze, nazivajući ih genocidom, što izraelska vlada odbacuje.
U pokušaju da izvrši pritisak na Izrael da okonča ofanzivu u Gazi, Madrid je u septembru zabranio pristajanje brodova i prelete aviona koji prevoze oružje ili avionsko gorivo za Izrael kroz španske luke i vazdušni prostor, podsjeća Rojters.
Takođe je pooštrena zabrana koja sprečava španske firme da prodaju oružje i materijale za njegovu proizvodnju Izraelu, a mere su ostale na snazi i nakon što je 10. oktobra, posredstvom Vašingtona, postignuto primirje u Gazi.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.