Time je i zvanično pokrenuta nova faza rekonstrukcije ukrajinske vlade. Zelenski potvrdio smjenu premijera.
Dosadašnji premijer Denis Šmihal vodio je vladu od marta 2020. godine, a njegov mandat sada završava u kontekstu obimnih strukturnih i odbrambenih reformi.
– Predložio sam da Julija Sviridenko preuzme vođstvo ukrajinske vlade i značajno obnovi njen rad. Uskoro očekujem predstavljanje novog akcijskog plana – poručio je Zelenski u objavi na platformi Iks.
I held a meeting with First Deputy Prime Minister Yuliia Svyrydenko. A report was delivered on the implementation of agreements with European and American partners regarding support for Ukraine reached during the recent Ukraine Recovery Conference. We must swiftly implement… pic.twitter.com/AIipRnpA1f
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) July 14, 2025
Najava dolazi nakon njegovog sastanka sa Šmihalom, na kojem su dogovoreni koraci za racionalizaciju državne uprave i preusmjeravanje maksimalnih resursa u odbranu zemlje.
Zelenski je na Fejsbuku najavio “značajnu transformaciju sistema upravljanja” s ciljem smanjenja troškova državne administracije, jačanja deregulacije i povećanja efikasnosti.
– Tako ćemo usmeriti više sredstava ka odbrani Ukrajine i zaštiti njenih građana – naglasio je.
Predsjednik je naveo da je sa Šmihalom razgovarao i o nizu socijalnih i ekonomskih mjera.
Vlada bi već sutra trebalo da predstavi reformisani sistem državne pomoći roditeljima, uključujući modernizovane isplate za novorođenčad i pomoć majkama u prvim godinama nakon porođaja, piše Index.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.