Kako navodi ukrajinska novinska agencija UNIAN, Zelenski se pozvao na podatke ukrajinskih obavještajnih službi o raspoloženju u krugovima ruske političke i ekonomske elite u vezi sa okončanjem rata.
– Rusi imaju manje novca. Vidimo izvještaj njihove Centralne banke. Imaju deficit od preko 80 milijardi dolara na kraju 2025. godine. To piše u zvaničnim izvještajima, ali u stvarnosti riječ je o deficitu od preko 100 milijardi dolara. Mislim da im je potrebna pauza. Mislim da Putin razmatra pauzu. Vjerujemo da će njihov deficit biti još veći ove godine – rekao je Volodimir Zelenski.
Dodao je da se ruska vojska popunjava sa 40.000 vojnika mjesečno, ali nisu svi mobilisani raspoređeni na prve linije fronta u Ukrajini gdje Rusija svakog mjeseca gubi 30.000-35.000 vojnika.
– Ovaj broj ruskih gubitaka će rasti jer se njihova vojska ne popunjava dovoljno, a njihove trupe na frontu se iscrpljuju. Ako se ovo nastavi, izgubiće 100.000-120.000 ljudi na frontu za nekoliko mjeseci i neće moći lako da nadoknade taj manjak, posebno imajući u vidu finansijske poteškoće – rekao je Zelenski.
Prema njegovim riječima Putin će zbog toga morati da donese teške odluke.
– Koja su moguća rješenja ? Ako je to mobilizacija, onda je to nepovratan proces. Ako Putin proglasi veliku mobilizaciju, jasno je kakav će to uticaj imati na njihovo društvo i na njega lično. Ne vjerujem da će se rat uskoro zaustaviti – ocijenio je Zelenski.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.