Svijet

Dogovor o TRAJNOM MIRU: Zelenski se u Parizu sastao sa Makronom, ovo su bile ključne teme

Ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski sastao se danas u Parizu sa francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom u Jelisejskoj, a razgovori će biti usredsređeni na situaciju na frontu i uslovima "pravednog i trajnog mira".

Dogovor o TRAJNOM MIRU: Zelenski se u Parizu sastao sa Makronom, ovo su bile ključne teme
FOTO: TERESA SUAREZ/EPA

Zelenskog je u dvorištu Jelisejske palate dočekao Makron, nakon čega su dvojica lidera započela bilateralni sastanak, prenijela je televizija BFM.

Kako je saopštila francuska predsjednička administracija, razgovaraće o situaciji na frontu i uslovima “pravednog i trajnog mira”, na osnovu pregovora iz Ženeve i američkog plana, kao i o tijesnoj koordinaciji sa evropskim partnerima.

Takođe, biće riječi i o napretku u okviru “koalicije voljnih” da se osiguraju bezbjednosne garancije Ukrajini.

Pročitajte još

Nakon sastanka Makrona i Zelenskog, planirana je konferencija za novinare. Poslije toga, kako je najavljeno, Zelenski i prva dama Ukrajine Olena Zelenska pridružiće se Emanuelu i prvoj dami Francuske Brižit Makron na radnom ručku.

Takođe je planirano da Zelenski posjeti proizvodne pogone francuske kompanije Daso, prenosi Ukrinform.

Potom će se pridružiti događajima u francuskom Ministarstvu spoljnih poslova, u prisustvu francuskog ministra spoljnih poslova Žan-Noela Baroa i francuske ministarke kulture Rašide Dati.

Ukrajinski predsjednički par zatim će prisustvovati otvaranju ukrajinske kulturne sezone u Francuskoj, čime se, kako ističe Baro, želi ukazati da se “rat ne vodi samo tenkovima i artiljerijom, već i snagom duha”.

Zelenski je posljednji put boravio u Parizu 17. novembra.