Kao što znate, Sjedinjene Američke Države su najavile svoju namjeru da se povuku iz SZO. Žalimo zbog ove odluke i nadamo se da će je nova administracija ponovo razmotriti – naveo je generalni direktor Tedros Adhanom Gebrejesus u mejlu upućenom osoblju u četvrtak uveče.
– Ova najava dodatno je pogoršala našu finansijsku situaciju, i znamo da je izazvala značajnu zabrinutost i nesigurnost među zaposlenima u SZO – dodao je on.
Kao odgovor, SZO „zamrzava zapošljavanje, osim u najkritičnijim oblastima“ i „značajno smanjuje troškove putovanja.“ Svi sastanci sada moraju biti potpuno virtuelni, osim u izuzetnim okolnostima, a misije za pružanje tehničke podrške zemljama treba da budu „ograničene na najneophodnije.“
Nema renoviranja kancelarija, zamjene IT opreme…
Ostale mjere uključuju ograničenje zamjene IT opreme, pregovaranje o velikim ugovorima i obustavu renoviranja kancelarija i kapitalnih investicija, osim ako su neophodne iz bezbjednosnih ili troškovnih razloga.
– Ovaj set mjera nije konačan, i još će ih biti objavljeno u narednom periodu – dodaje se u mejlu. „Zahvaljujem se osoblju koje je već poslalo prijedloge za mobilizaciju resursa i dodatno poboljšanje naše efikasnosti i isplativosti, i pozivam sve zaposlene da učine isto.“
Konsultantkinja za globalno zdravlje, Fifa Rahman, rekla je za Politiko da su smanjenja budžeta „masovni autogol za sve izolovanije Sjedinjene Američke Države“ i da ih ostavljaju ranjivijim na buduće epidemije. „Već su imali ogromne probleme sa dezinformacijama tokom posljednje pandemije – bez SZO će im biti potrebna ogromna doza sreće u slijedećoj,“ izjavila je ona.
U međuvremenu, krajnje desničarski italijanski potpredsjednik Vlade Mateo Salvini rekao je u četvrtak da je takođe predložio zakon kojim bi Italija napustila SZO. Portparol premijerke Đorđe Meloni izjavio je da ona još uvijek nema stav o tome, prenosi agencija AFP, prenosi Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu