Kolumne

Tajna Crkve Svetog Nikole u Boljkovcima

Sveti Nikola je jedan od najmoćnijih magova starog vremena, koji je mogao da vaskrsava mrtve, liječi bolesne, zaustavlja oluje kako bi pomogao moreplovcima, te da čini brojna druga čuda.

Vladimir Đurić Đura
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Budući da je volio da dijeli poklone siromašnima, njegovo ime Santa Nikolaus je u sjevernjačkim narodima prevedeno kao Santa Klaus. Tako je Sveti Nikola postao Djed Mraz, a u našim krajevima Božić Bata.

Svakakve zanimljive priče i mitovi vezane su za lik i djelo velikog sveca čiji je veći dio života bio vezan za turski grad Miru, te ga zovu Nikola  Mirikijski. U 11. vijeku njegove mošti su prenijete u italijanski grad Bari, gdje se i danas nalaze.

Postoje dvije verzije vezane za kradljivce moštiju sveca iz Mire.  Prema prvoj, Sveti Nikola se javio jednom u snu pravoslavnom svešteniku u Bariju, koji je tada bio pod vizantijskim patrijarhom i tražio da njegove kosti prenesu u Bari. Njegovu molbu 1087. godine uslišili su ili italijanski pirati ili normanski avanturisti. Mošti svetog Nikole ostaju u Bariju kao relikvija Vitezova vjere iz čitave Evrope.

Upravo u to vrijeme priprema se Prvi veliki krstaški rat protiv Turaka Seldžuka. Franački i normanski vitezovi, poslije osvajanja Jerusalima, prave mrežu svojih vitezova trgovaca, koji su nazivani Templarima. Templarska maršruta vodi od Jerusalima, preko Balkana do Italije i luke Bari, pa dalje prema Rimu, Francuskoj, Njemačkoj i Engleskoj. Treći Krstaški rat je 1188. poveo njemački car Fridrih I Barbarosa, povevši sa sobom armiju od 100.000 ljudi.

Iz neobičnog razloga, koji razjašnjava Milorad Bošnjak u djelu “Obrenovići i tajna društva”, car Barbarosa provodi više mjeseci u selu Srezojevci kod Gornjeg Milanovca. Ovaj kraj bogat šumom, posebno hrastovom, poslužio je Barbarosinim templarskim vojnicima za veliku trgovinu. Rimski car je ostao u malom selu sve dok tovari hrastovine nisu otišli na put do Jadranskog mora. Od drveta oni podižu templarsku crkvicu u obližnjem selu Boljkovci. Ova crkva kasnije dobija ime Crkva Svetog Nikole. Templarska crkva je kasnije porušena, a srušili su je Turci odmah po osvajanju Bosne. Nova je podignuta 1864. godine za po nalogu Mihajla Obrenovića.

Obrenovići su bili pod jakim masonskim uticajima, čiji su korijeni upravo bili u Vitezovima Solomonovog hrama. Srpski despot Đurađ Branković, koji je pripadao templarima, prema nepouzdanim izvorima sahranjen je u blizini ove crkve.

Svakako, Crkva Svetog Nikole u Boljkovcima i danas ima sačuvane templarske insignije. Četiri prozora pod zvonikom imaju svevideće oko u trouglu. Donji prozori imaju oblik krsta u krugu. Iznad glavnog ulaza u crkvu nalazi se luk na kome se nalaze dva lava, koji čuvaju mač u obliku krsta.

Da je crkva imala naročitu važnost za masonsku bratiju svjedoči i činjenica da ju je naš legendarni slikar Uroš Predić ikonopisao 1934. godine. Na jednoj od ikona Presveta Bogorodica drži na krilu Isusa koji ima plavu kosu. Na drugoj je Isus kao odrastao čovjek koji u rukama drži misterioznu plavu kuglu, u hrišćanskoj simbologiji oznaku Svetog Duha. Na ikoni Preobraženja Božijeg uz Isusa su četiri apostola, a ne 12 kako je uobičajeno.

Šta je Predić htio da kaže slikajući plavokosog Isusa s plavom kuglom u rukama u pratnji četiri apostola? Misterija Crkve Svetog Nikole u Boljkovcima počela je da interesuje i inostrane eksperte. Mještani tvrde da su negdje u njenoj okolini grobnice koje kriju još starije tajne. Možda čak i skriveno blago, dragocjene relikvije ili stare spise. Nešto svakako postoji, što će se, vjerujemo, u budućnosti razotkriti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu