Društvo

TASTER ZA POZIV U POMOĆ Trebinjski “Ženski centar” osmislio SOS aplikaciju

Trebinjski “Ženski centar” radi SOS aplikaciju za mobilne telefone i tablet računare, namijenjenu pružanju podrške žrtvama porodičnog nasilja u BiH.

TASTER ZA POZIV U POMOĆ Trebinjski “Ženski centar” osmislio SOS aplikaciju
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Svjesni smo da za žene i djecu žrtve porodičnog nasilja, ograničavanje kretanja i izolacija, kao i rad od kuće, usljed pandemije virusa korona, znači dodatnu mogućnost za eskalaciju nasilja u porodici. Otežani su i kontakti sa organizacijama koje pružaju podršku i pomoć ovoj ranjivoj kategoriji stanovništva, sa institucijama i prijateljima, pa smo osmislili aplikaciju sa dvije ključne opcije: razgovor i  “panika taster”- kaže  izvršna direktorka “Ženskog centra” Ljiljana Čičković.

Dodaje da će na ovaj način žrtve porodičnog nasilja dobiti stručnu pomoć, savjetovanje i potrebne informacije, te da će se omogućiti vođenje evidencije o svakoj osobi; kada je zatražila pomoć, koji su razlozi, te navesti dokazni materijali.

– Posredstvom aplikacije prikupljaće se dokumentacija i fotografije, biće dostupne sve informacije za žrtve nasilja, potrebni kontakti i adrese sigurnih kuća. S “panika tasterom” stalno se može pratiti telefon žrtve, s njenim imenom i prezimenom, adresom na kojoj se nalazi i na osnovu toga operater prijavljuje poziv najbližoj policijskoj stanici – navodi Čičkovićeva.

Koordinacija

Objašnjava da će biti istaknute i informacije o mogućnostima zaštite žrtava i njihovim pravima, kao i uputstva o postupanju u slučaju nasilja u porodici.

– Svaka prijavljena organizacija koja se bavi nasiljem nad ženama i djecom pokrivaće određeno područje u BiH, a naša organizacija će koordinisati aktivnosti. Korištenje aplikacije za udruženja i organizacije je besplatno – ističe Čičković.

Ona je rekla da “Ženski centar”, koji daje podršku žrtvama porodičnog nasilja već 18 godina, u vrijeme pandemije virusa korona nije imao povećan broj prijava nasilja u porodici.

Foto: D. Čolović/RAS Srbija
Foto: D. Čolović/RAS Srbija

– To ne znači da ih nije bilo, ali su u vrijeme izolacije i drugih mjera žrtvama bile otežane mogućnosti da prijave nasilje. Žrtvama je teško da putem telefona potraže pomoć kada je i nasilnik u kući; zato bih zamolila građane da ukoliko primijete nasilje u porodici u svom komšiluku to odmah prijave, jer tako žrtva može biti spasena – navodi izvršna direktorka “Ženskog centra”.

Čičkovićeva dodaje da je posljednjih godina primijećen porast nasilja djece nad roditeljima, što se najčešće dovodi u vezu s konzumiranjem narkotika kod mladih.

– Bilo je slučajeva da su i muževi žrtve nasilja svojih partnerki – ističe ona.

Prema policijskim podacima, prije nekoliko dana u Trebinju se dogodilo nasilje u porodici, kada je brat, koji je bio pijan, napao drugog brata. U aprilu su u Hercegovini registrovana dva nasilja u porodici, u Trebinju i Nevesinju. U oba slučaja je bio sukob između oca i sina, a jedan od uzroka je bio alkohol.

U Trebinju je nasilje u porodici evidentirano i početkom pandemije virusa korona, a riječ je o sukobu između vanbračnih partnera.

Krivično djelo

Za krivično djelo nasilje u porodici predviđena je novčana ili kazna zatvora do tri godine. U PU Trebinje kažu da nasilje najčešće prijavljuje žrtva, organizacije i ustanove koje se bave ovim problemom. Bilo je prijava od strane rodbine ili komšija, ali taj broj je znatno manji. Događa se da žrtva nakon prijave nasilnika i izricanja hitnih mjera zaštite, odmah po isteku mjera, nastavi da živi s osumnjičenim.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu