Društvo

TEŠKO POVRIJEĐENI U POŽARU Posljednji pacijenti iz Kočana pušteni kući nakon 80 dana kompleksnog liječenja

Posljednja dva pacijenta koja su se se liječila u Beogradu od zadobijenih povreda u velikom požaru u diskoteci u Kočanima u Sjevernoj Makedoniji, puštena su kući poslije 80 dana.

povrijeđene u požaru u diskoteci Kočani
FOTO: SAĞLIK BAKANLIĞI/ANADOLIJA

Rukovodilac Klinike za opekotine, plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju Milan Stojičić kaže da je kod pacijenata koji su najduže ostali bilo potrebe za kompleksnim rekonstrukcijama, ali da su svi pacijenti preživjeli i potpuno izliječeni pušteni kući.

Stojičić je za RTS rekao da su svi pacijenti preživjeli i u dobrom su stanju, potpuno izliječeni, otpušteni iz ustanove, kao i da su svi liječeni u Urgentnom centru.

– U isto vrijeme mi smo imali i pacijente na Klinici za opekotine, tako da su naši timovi zajednički radili sa kolegama iz Urgentnog centra gdje su i liječeni ovi pacijenti. Svakodnevno smo radili – rekao je on.

FOTO: RINGIER
FOTO: RINGIER

Kako je rekao, oni su transportovani avionom Vojske Republike Srbije iz Makedonije do Beograda, odmah su primljeni i počeli praktično sa liječenjem istog trenutka.

Neki su bili u veoma teškom stanju, povrede su kod nekih bile i vidljive, kod nekih unutrašnje, kada su zahvaćena pluća, petoro pacijenata bilo je na mehaničkoj ventilaciji – objasnio je doktor i dodao da su svi pacijenti bili sa teškim tjelesnim povredama.

Kada je počeo postupak rehabilitacije primljeni su i psiholozi, odnosno psihološka podrška zbog post-traumatskog sindroma.

– Nema uspjeha bez multidisciplinarnog pristupa u liječenju opekotinskih povreda. Kao što ste rekli, od prvog trenutka tu su uključeni bili i fizijatri, započeto je sa rehabilitacijom, zatim psihološka podrška koja je neophodno i pružena je od samog početka. Da ne govorimo o stalnom radu anesteziologa, bronhologa, pulmologa – rekao je Stojičić.

Pročitajte još

Za većinu ovih pacijenata, dodaje, neophodna je bila transplantacija kože, a oni su uglavnom sami sebi bili davaoci.

– Kod najvećeg broja pacijenata urađene su autotransplantacije kože, čime je njihovo liječenje završeno. Na sreću imali smo donacije i koristili vještačku kožu – naveo je doktor.              

Poslije požara u Kočanima sedamnestoro pacijenata prebačeno je u Beograd u Urgentni centar, odnosno Klinički centar Srbije, a neki pacijenti su bili smješteni i na Vojno medicinskoj akademiji u Kliničkom centru u Nišu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu