Mnogi vjeruju da je dovoljno imati testament ili se osloniti na zakonsko nasljeđivanje, ali realnost je često drugačija.
Advokat Ivan Simić rekao je za RTS da u postupku nasljeđivanja treba savjesno postupiti, dok predsjednik Upravnog odbora udruženja klasterne nekretnine Nenad Đorđević navodi da blagovremeno nakon ostavinske rasprave naslijeđenu nekretninu treba uknjižiti, kako ne bi bilo problema prilikom potencijalne prodaje.
Advokat Ivan Simić rekao je za Jutarnji program da nasljednici prvenstveno treba da budu odgovorni u sudskom postupku i da, ukoliko je moguće, popišu imovinu svog ostavioca.
– Suština je da svaki građanin predupredi neki budući problem. Treba da učestvuje u postupku, koji se danas najčešće vodi pred javnim beležnikom, da popišu svoju imovinu i budu savjesni. Ne tražiti ono što nije vaše i učestvovati u postupku gdje se vi javljate kao nasljednici – rekao je Simić.
Nenad Đorđević navodi da na tržištu nekretnina nema razlike između onih koje su stečene kupovinom, nasljeđivanjem ili nekim drugim pravnim poslom i da to ne utiče na njihovu cijenu.
– Kada se desi neki spor oko naslijeđa nekretnine, prvo mora on da se riješi da bi se prodala – istakao je Đorđević.
Testament najčešće ne rješava ništa
Testament jeste pravni instrument koji je najčešće zastupljen u praksi, ali advokat Simić ističe da on najčešće ne rješava ništa.
– Testament jeste nešto što je po zakonskoj snazi iza zakonskog reda nasleđivanja. Pored toga imamo i nasledno-pravne ugovore, kao što su ugovori o raspodijeli imovine za života i ugovori o doživotnom izdržavanju i tek nakon njih ide testament – objašnjava Simić i dodaje da to što ostavilac ostavlja kao svoju želju ne znači da će u praksi zaživjeti.
Simić je rekao da je nužni dio uglavnom najčešći razlog za osporavanje testamenta.
– Nijedan ostavilac koliko god da je stekao ili je moćan, ne može povrijediti ničije pravo na nužni dio u odnosu na svoje nasljednike i to je prosto tako. Nekada se i ostavioci prosto zaigraju i odu u situaciju da misle da su iznad zakona – rekao je Simić.
Naslijeđeno upisati u katastar kako bi se prodalo
Nenad Đorđević navodi da nema razlike između imovine stečene nasljeđivanjem i nekim drugim pravnim poslom.
– Da bi se izvršio promet, treba uknjižiti i upisati u katastar naslijeđenu nepokretnost. Imamo u praksi da ranije, prije deset, dvadeset godina, jedna velika količina nekretnina je naslijeđena, postoje ostavinska rešenja, a naslednici nisu sproveli kroz katastar. To se sada sprovodi po službenoj dužnosti. Ono što je naslijeđeno treba da se upiše prvo u katastar da bi se prodalo – naglašava Đorđević.
Đorđević ističe da je zakon liberalan u vezi poreza na nasljeđivanje i poklon i da ne postoji porez na nasljeđe.
– Poreske stope su dosta visoke i ako imate veću količinu nekretnina stimuliše vas da ih prodate zato što ne možete platiti porez. Te stope mogu da dosegnu 30, 40 i više procenata. Kod nas je to u prvom naslednom redu stopa nula i zbog toga imamo veliku količinu nekretnina kao nacija u svom vlasništvu. Preko 90 odsto porodica ima nekretninu u vlasništvu i one se nasljeđuju – rekao je Đorđević.
Đorđević apeluje na nasljednike da blagovremeno pokrenu ostavinsku raspravu i napominje da je svaki dogovor između nasljednika vezano za naslijeđenu imovinu bolji od prodaje putem izvršenja, zato što će dobiti bolju cijenu u svakom slučaju.
– Kada neko premine, desi se da nasljednici u dva koljena ne sprovedu ostavinsku raspravu i da to rade posle dvadeset, trideset godina. Uradite odmah ostavinsku raspravu, uknjižite nepokretnosti i onda je prodajte – istakao je Đorđević.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu