Prema njegovim riječima broj novozaraženih je veći od 50 odsto, a broj preminulih raste, što se i očekivalo.
– Osobe sa blagom kliničkom slikom neće ubuduće biti testirane, niti smještan u bolnice, nego će o njima brinuti porodični doktori, da bismo sačuvali kapacitete laboratorija i bolnica i ispitaćemo mogućnost antigenskog testiranja – dodaje Zeljković.
Kada govorimo o broju kreveta u bolnicama, oni se popunjavaju na eksponencijalnom nivou, navode u Institutu.
– Biće teško svima obezbijediti zdravstvenu zaštitu. Skoro svi kapaciteti su ustupljeni za kovid pacijente – naglasio je Zeljković i upozorio da su u ovakvoj situaciji nošenje maske i fizička distanca od presudnog značaja, jer štiti ljude i od influence.
– Sve trebe da nas zabrinu podaci iz posljednja 24 časa. Broj pozitivnih ne pada. Očekujemo i mjere na lokalnom nivou, koje bi bile i strože od republičkih, kako bismo dobili najbolje rezultate. Institut će i dalje da vrši procjenu i daje preporuke – rekao je Zeljković i dodao da osim kovida postoje i hronične bolesti koje traže stalnu njegu.

Očekivano, najviše novozaraženih je bilo u Bijeljini i Banjaluci, a kad je u pitanju životna dob, najviše novozaraženih je među radno aktivnim stanovništvom, starosti od 30 do 49 godina, navode iz Instituta.
– Od početka epidemije prijavljeno 466 smrtnih slučajeva – istakla je epidemiologinja Jelena Đaković Dević.
Svi parametri, istakla je ona, govore o pogoršanju epidemiološke situacije i povećan broj hospitalizovanih i životno ugroženih, govore da smo u situaciji visoke transmisije u zajednici.
Čak i ako se situacija popravi, bolje stanje u bolničkim ustanovama i smanjen pritisak na zdravstvni sistem možemo očekivati tek za nekoliko nedjelja, zaključila je ona.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu