Svijet

TIHI UBICA Nuklearna energija manje opasna od ugljenika

Njemačko odustajanje od nuklearne energije bila je skupa i smrtonosna odluka, jer je zamjensko sagorjevanje ugljenika dovelo do 1.100 smrtnih slučajeva godišnje usljed resipirativnih i kardiovaskularnih bolesti.

TIHI UBICA Nuklearna energija manje opasna od ugljenika
FOTO: JULIEN WARNAND/EPA

Ovo upozorenje objavila je neprofitna organizacija Nacionalna kancelarija za ekonomska istraživanja.

I istraživači sa univetziteta Berkli, Santa Barbara i Karnegi Melon otkrili su da nuklearna energija zamijenjena, uglavnom, onom koja dolazi iz elektrana na ugljen.

To je dovelo do oslobađanja dodatnih 36 miliona ugljen-dioksida godišnje, odnosno 5-postotnog povećanja emisije gasova. Poseban problem jeste činjenica da je sagorijevanje ugljen-dioksida dovelo do lokalnog povećanja onečišćenja te da je, vjerovatno, izazvalo na hiljade smrtih slučajeva, prenosi portal “Vajred”.

Najnovije istraživanje, koje je objavila Nacionalni kacelarija za ekonomska istraživanja, potvrđuje ove nalaze .

Istraživači su izračunali da su povećane emisije ugljenika uzrokovale onečišćenje vazduha i dovele do socijalnog troška od 12 milijardi dolara godišnje.

Prema ovoj studiji, nuklearne elektrane dovele bi do smanjenja troškova, čak i kada se uzmu u obzir rizici i štete od potencijalnih nesreća.

– Ljudi precjenjuju rizik i troškove skladištenja nuklearnog otpada i ne shvataju da je cijena lokalnog zagađenja vazduha prilično velika. To je tihi ubica – smatraju istraživači.

Njemačka vjerovatno neće promijeniti svoju politiku koja znači zatvaranje nuklearih eelektrana, pa istraživači smatraju da bi ove studije mogle koristiti SAD, gdje je budućnost nuklearnih elektrana još neizvjesna.

Njemačka je zatvorila jednu od malobrojnih preostalih nuklearnih elektrana u zemlji.

Dozvola za rad nuklearne elektrane sa dva reaktora u Filipsburgu istekla je početkom 2020. godine, nakon što je 35 godina osiguravala električnu energiju građanima jugozapadne Njemačke.

Istovremeno, nuklearnim reaktorima u SAD uskoro ističe vijek trajanja, jer su gotovo svi izgrađeni prije 1990. godine. Cijena nuklearne energije veća je od one koja se dobija od prirodnog gasa i subvencionisanih obnovljivih izvora.

Produžavanje vijeka trajanja postojećih reaktora nailazi na ekonomske i političke prepreke u SAD.

Osim Kalifornije, nijedna savezna američka država ne želi u potpunosti da ukine nuklearnu energiju.

Ipak, moguće je da će se neka postrojenja morati zatvoriti jer operaterima neće biti isplativo da nastave sa radom.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu