Društvo

"TIJANIN ZAKON" Doživotna kazna za UBICE DJECE: Srpska mijenja Krivični zakonik po uzoru na Srbiju

Doživotna kazna zatvora, bez mogućnosti uslovnog otpusta, kod svirepih ubistava, silovanja ili obljube nad djecom i nemoćnim osobama mogla bi ove godine biti uvedena i u krivično zakonodavstvo Srpske, po uzoru na Srbiju.

"TIJANIN ZAKON" Doživotna kazna za UBICE DJECE: Srpska mijenja Krivični zakonik po uzoru na Srbiju
FOTO: SHUTTERSTOCK

Najavili su to zvaničnici Srpske već dan nakon što je Skupština Srbije usvojila izmjene tamošnjeg Krivičnog zakonika, koje predviđaju doživotni zatvor za ubice djece, bez prava na pomilovanje.

Ove izmjene, poznate i kao „Tijanin zakon“, donesene su na inicijativu porodice djevojčice Tijane Jurić, koja je svirepo ubijena u Srbiji.

Klub poslanika vladajućeg SNSD u Narodnoj skupštini RS najavio je da će insistirati na tome da i u Krivični zakonik RS uđe takva kaznena politika.

Očekujemo da se tokom pripreme izmjena Krivičnog zakonika usvoje naše inicijative i da oni koji svirepo ubiju dijete, siluju, ubiju trudnicu i nemoćnu osobu nemaju nikada više mogućnost da to djelo i ponove – obrazložio je predsjednik ovog kluba Igor Žunić.

Foto Dejan Božić/RAS Srbija
Foto Dejan Božić/RAS Srbija
Igor Žunić

Ministar pravde RS Anton Kasipović najavio je da će kod izmjena i dopuna Krivičnog zakonika u RS, koje su predviđene u ovoj godini, razmotriti rješenja iz zakonika Srbije, ali uz mišljenje stručnjaka, te vodeći računa i o usklađenosti sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.

Većina stručnjaka iz oblasti prava i zaštite djece u Srpskoj podržava ovu inicijativu za pooštravanje kazni za počinioce gnusnih krivičnih djela, kao što su ubistva ili silovanja djece, ali upozoravaju i da se tako važnim pitanjima mora prilaziti sa posebnom osjetljivošću.

Pročitajte još

– Ombudsman za djecu podržava svaku inicijativu usmjerenu na pooštravanje kazne za počinioce krivičnih djela na štetu djece, jer nijedna kazna nije dovoljna za počinioce ovih najtežih krivičnih djela. Ali ova, kao i svaka druga inicijativa za izmjene zakona, treba da osigura ona zakonska rješenja koja će biti u skladu sa ustavom i međunarodnim standardima, a to zahtijeva javnu raspravu i, posebno, stav struke – kažu za Srpskainfo iz ove institucije.

U njihovom godišnjem izvještaju za prošlu godinu navodi se i da su u RS Krivičnim zakonikom prije dvije godine uvedene značajne novine u krivično-pravnoj zaštiti djece od nasilja, te da ima pozitivnih pomaka, ali i dalje “ostaje pitanje efikasnosti tužilačkih odluka u predmetima u kojma se kao oštećeni pojavljuju djeca”.

Profesor krivičnog prava i jedan od ombudsmana za ljudska prava u BiH Ljubinko Mitrović lično smatra da i dalje postoji puno instituta koji omogućavaju osuđenima da, kroz pomilovanje i uslovni otpust, izbjegnu veliki dio kazne zatvora.

– Zato se zakonodavac na ovaj način bori, isključujući mogućnost pomilovanja za ova krivična djela. Ja se potpuno slažem da je uvođenje kazne doživotnog zatvora opravdano, naravno za određena krivična djela i posebno specificirana krivična djela, kako je to urađeno u krivičnom zakoniku Srbije. Tu će se, naravno, otvoriti i rasprave o tome da li neko ima pravo da nekoga liši slobode tokom cijelog života, ali ja uvijek polazim od toga da li neko ima pravo da izvrši takvo gnusno teško ubistvo i šta je sa pravima žrtve, oštećenog i njegove porodice – kaže Mitrović, dodajući da kazna doživotnog zatvora postoji u dvije trećine zemalja EU, te u brojnim zemaljama svijeta.

Istovremeno, advokat i potpredsjednik Narodne skupštine RS Milan Petković upozorava da se ovo pitanje ne smije koristi u dnevnopolitičke svrhe.

– Kao čovjek i građanin sam uvijek za to da počinioci najtežih krivičnih djela moraju biti i najstrožije kažnjeni, ali se postavlja pitanje i na koji način država može preventivno da djeluje. U praksi se pokazalo da ni visoko zaprijećene kazne, kao što je bila ranije smrtna kazna ili doživotni zatvor, ne utiču na počinioce, tako da će sigurno pravni stručnjaci oko ovoga pitanja voditi žestoke rasprave – ističe Petković.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Po zvaničnim podacima, u Srpskoj je prošle godine zabilježeno 19 krivičnih djela polnog nasilja nad djetetom, te osam obljuba nad nemoćnim osobama. Broj krivičnih djela protiv polnog integriteta veći je za 8,3 odsto u odnosu na 2016. godinu, navodi se u izvještaju Ombudsmana za djecu.

Bundalo: Podrška svih poslanika

Sudeći po najavama, inicijativa SNSD u NS RS imaće podršku i opozicionara.

– Apsolutno podržavamo takvu incijativu i sasvim sam siguran da će naići na odobravanje svih poslanika u NS RS, ako do takvog prijedloga zvanično dođe, bez obzira na to što se dio stručne javnosti možda i neće složiti sa takvim prijedlozima. Mislim da i ukupna bezbjednost u RS i sve češća teška krivična djela, koja uznemiruju javnost, traže hitnu i rigoroznu kaznenu politiku – kaže predsjednik Kluba poslanika PDP u Narodnoj skupštini RS Perica Bundalo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu