Magazin

"To je mit" Po parfeme se ide čak u inostranstvo, a kopije je teško prepoznati

Kada ih ne nađu u Bosni i Hercegovini, idu u inostranstvo, naručuju ih putem interneta, pažljivo biraju ljetnje i zimske note, provjeravaju da li se radi o kopiji ili originalu.

"To je mit" Po parfeme se ide čak u inostranstvo, a kopije je teško prepoznati
FOTO: LAURA LEE/YOUTUBE/SCREENSHOT

U BiH, samo u jednoj Fejsbuk grupi Parfemologija ih ima 40.000, to je inače, najveća grupa ovog tipa u regionu, pa okuplja i mnoge ljubitelje parfema iz susjednih zemalja.

– Vjerujemo i znamo da ih ima još mnogo, samo treba da se pronađemo. Što se tiče toga da li je ih bilo ovoliko prije postojanja Parfemologije, reći ću da kroz moje iskustvo sam shvatila da jeste bilo, ali ne na istom nivou. Parfemologija je okupila parfemoljupce, napravila od njih Parfemologe, podigla tu ljubav na veći nivo, pogurala ljude kao vjetar – kaže osnivačica ove grupe Merima Bašić.

Ona dodaje da postoje i oni koji su ljubav prema ovoj luksuznoj tečnosti spoznali zahvaljujući ljudima u grupi, ali i da svaki čovjek ima ljubav prema parfemima u sebi.

– Nažalost, tržište u BiH nije opskrbljeno u onoj mjeri koliko bi trebalo kako bi se zadovoljili svi apetiti. Ima to i do apetita, jer svakodnevno rastu. Za ono što nema u ponudi kod nas, kontaktira se inostranstvo, postoji onlajn prodaja, a čak se i otputuje radi kupovine parfema – kaže Bašić.

Pročitajte još

Kopije parfema sve teže otkriti

Ključno pitanje svakoga ko kupuje parfem, je da li je originalan. Oni koji dobro poznaju parfeme, lako prepoznaju i kopiju. Kažu ne postoji univerzalan savjet, osim da se kupuje kod ovlaštenih prodavaca.

– Tržiše je preplavljeno kopijama svih vrsta parfema. Kopije postaje sve teže i teže otkriti, jer su tehničke mogućnosti dostupnije većini.

Međutim, kopija parfema nije isto što i kopija tašne. Parfem ulazi u organizam pa ovim putem opet apelujem da ljudi čuvaju svoj organizam, ne kupujući kopije, a opšti savjet kako prepoznati kopiju bi bio preširok, jer jedno vuče drugo, pa ću samo reći da uvježbaju oko za detalje – smatra sagovornica N1.

I na koncu, Bašić, pojašnjava da postoji mit da parfemi koji stižu na trižte Bosne i Hecegovine nisu jednako kvalitetni kao i oni za zapadna tržišta. “To je mit”, kaže, dodajući da postoje subjektivne okolnosti, da nam se nekada može učiniti da je neki parfem drugačije miriše, ukoliko ste ga probali na drugom mjestu i u drugim okolnostima.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu