Podsjetimo, njoj je pozlilo tokom nereda u Skupštini, poslije čega je hitno zdravstveno zbinuta jer je postojala ozbiljna i velika opasnost da izgubi bebu. Riječ je poslanici od 44 godine koja se dugo borila za potomstvo i na kraju uspjela zahvaljujući vantelesnoj oplodnji.
Na ovu temu za Kurir televiziju govorio je Igor Odalović, muž povređene poslanice Sonje Ilić: Sonja je do tog dana, kada se desio taj nemili incident, odnosno maltene pokušaj ubistva, nije imala problem sa visokim krvnim pritiskom. Uz pomoć terapije i savjeta ljekara uspjela da je drži to pod kontrolom, ali sada će morati do kraja trudnoće da bude na terapiji.
On kaže da su beba i majka sada u redu, na kućnom liječenju, a onda se osvrnuo na reakciju svoje supruge nakon samog incidenta:
– Stvarno je bila šokirana, iako mi živimo na Kosovu gdje smo navikli na te dimne bombe i incidente koji se dešavaju. Zna se kako treba da se ponaša u Skupštini, gdje se vodi dijalog na normalnom nivou. Bila je preplašena, beba se uznemirila, pa se ona još više uznemirlla. Pritisak i puls su otišli u nebo, bila je jako uplašena i u šoku. Imala je problema sa disanjem. Bogu hvala, kolege i medicinske službe su brzo reagovale.
Odalović kaže da se sa svojom suprugom čuo neposredno pred zasjedanje Skupštine, a onda je uključio televiziju i vidio šta se dešava:
– Onda smo čuli kako neko iz Parlamenta kaže kako se Sonji i djetetu bore za život. Dugi niz godina je ovaj put bio pun uspona i padova dok smo pokušavali da imamo dijete, a onda smo došli skoro do toga da se to dijete rodi i čujemo nešto što nam promijeni život. Strah, bol, nemoć, odvratan osjećaj koji nikome ne bih poželio.
Neki su nakon ovog napada postavljali pitanje zašto žena koja je u osmom mjesecu trudnoće radi, a Odalović je dao odgovor na to pitanje:
– Ona je tako lako nosila tu trudnoću, funkcionisala, radila skroz normalno. Jako je odgovorna prema svojim glasačima koje predstavlja, i to je razlog zašto je tog dana bila na poslu. I dalje nismo pričali o tome da li će nastaviti da radi do kraja trudnoće. Prioritet je svakako dijete.
Na ovu temu za Kurir televiziju govorili su i studenti Miloš Pavlović i Marko Milić, kao i Đorđe Milićević, ministar bez portfelja zadužen za odnose sa dijasporom i pravnikom Milanom Antonijevićem.
Presdsjednica Skupštine Ana Brnabić rekla je da je neophodno, kako bi mogućnost za nadoknađivanje izgubljene nastave i dalje postojala, da se blokade prekinu do 17. marta. Pavlović je u vezi sa ovim prokomentarisao:
– Na Medicinskom fakultetu se konstantno održavaju plenumi, dok su se nekada održavali svakodnevno, sada su razređeni pa se održavaju svaki drugi dan. To daje naznake da polako idemo kraju situacije. Mnogi se pitjau kako je došlo do datuma za prekid blokada, ali lako je izračunati koliko dana traje semestar i koliko dana je ostalo, piše Kurir.
On je objasnio i da situacija nije ista na svakom fakultetu, jer zbog prirode određene profesije za koju se studenti školuju se određuje i koliko je vremena potrebno nadoknaditi nastavu, pa je na pitanje da li je spreman da izgubi godinu rekao: Medicina traje šest godina, a ja sam treća. Nkon toga traje specijalizacija koja može trajati još šest godina. Jedna godina nije malo, to je godina nepovratnih finansija i iskustva. Roditelji mog kolege su morali da obustave rad na kući jer nisu sigurni da li će morati da plaćaju još jednu godinu.
– Milić kaže da su nadoknade i dalje nesigurne, a ispričao je i da njegove kolege na svako pitanje o nastavu akademske godine ili o ispitnim rokovima kreću sa uvredama. Umjesto argumentovane rasprave zasnovane na činjenicama, na plenumima studenti sa drugačijim mišljenjima budu izvređani – kaže Pavlović.
Ministar Milićević kaže da predsednik Srbije zajedno sa rukovodstvom pozivaju na dijalog, a da će usvajanjem zakona o finansiranju faulteta u Skupštini svi zahtevi biti ispunjeni:
Moramo imati dozu korektnosti i odgovornosti i od onih koji su definisali zakone. Ovde postoji potpuna odlučnost da se izađe u susret. Ukoliko zahtevi nisu ispunjeni, ja bih voleo da čujem šta je problem. Ako sam u pravu, onda ćemo doći do zaključka da cilj protesta nikada nisu bili zahtevi i da su ovi mladi ljudi zloupotrebljeni u političke svrhe.
– Antonijević kaže da ima vere u Tužilaštvo da odreaguje na pravi način i utvrdi kako je došlo do nereda u Skupštini, a Milić je naveo da od početka blokada dio studenata navodi da će blokade trajati dok predsjednik Srbije ne podnese ostavku. Ja sam pokušavao da okupim kolege koji dijele moje mišljenje i da zajedno na plenumu iznesemo svoj stav, ali se oni plaše. Takođe se dosta naroda u Srbiji plaši linča. Kolege vide šta se meni desilo i ne žele sebe da izlažu tome. Ja sam dobijao svakave poruke i pretnje, nekada na ulici – kaže Pavlović.
On dodaje da on i njegove kolege nastavljaju da uče i održavaju sebe u radnim navikama, pa kaže da ne samo da studenti stagniraju, već nazaduju, jer se neke prilike i navike neće tako lako vratiti na pravi put.
– Profesori moraju da se vrate u ulogu profesora. Oni su oduševljeni svojim studentima, ali moraju biti realni i ocijeniti studente i ono što se sada dešava. Moraju preuzeti odgovornost, ako se profesori plaše studenata pitanje je kako će oni kasnije zauzeti svoju ulogu koja im pripada na fakultetu – kaže Antonijević.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu