Politika

"TO JE STRAŠNO" Srpska zbog neznanja i bahatosti ostala bez pola milijarde KM

U posljednjih nekoliko godina Republika Srpska zbog loših procjena, neznanja, ali i sumnjivih odluka izgubila je sudske procese teške više od pola milijarde KM, koje će na kraju morati platiti.

novac u ruci
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Posljednji slučaj koji je digao prašinu svakako je onaj u vezi sa slovenačkom kompanijom “Viaduct”. Konačnom odlukom Arbitražnog vijeća u Vašingtonu, BiH, odnosno Republika Srpska, dužna je zbog raskida ugovora o koncesiji da slovenačkom “Viaductu” isplati odštetu od oko 110 miliona KM.

Ova presuda je konačna i u narednih nekoliko dana očekuje se izvršenje.

Takođe, Republika Srpska izgubila je i spor koji je “Elektrogospodarstvo”, takođe iz Slovenije, vodilo u vezi s TE Ugljevik. Ova slovenačka kompanija tražila je naknadu štete jer je u bivšoj Jugoslaviji uložila novac u gradnju TE Ugljevik.

Vrijednost ovog spora je oko 250 miliona KM i Republika Srpska ga je izgubila. Kasnije, nakon presude, “Elektroprivreda Republike Srpske” potpisala je sporazum sa “Elektrogospodarstvom” o isplati 67 miliona evra, s tim da je ostala sporna i struja koja je proizvedena u periodu od 2022. do 2024. godine koja će morati biti plaćena oko 127 miliona KM. Sporazum koji je potpisan podrazumijeva i da se trećina proizvedene struje u TE Ugljevik isporuči Sloveniji, ali tu struju Slovenija će plaćati.

Osim toga, Republika Srpska zbog koncesije koju je dodijelila kompaniji “Comsar Energy”, a u vezi s eksploatacijom uglja na kopovima nedaleko od TE Ugljevik, na pragu je da izgubi najmanje 200 miliona KM. U ovom slučaju Vlada Republike Srpske donijela je odluku da otkupi koncesiju od “Comsar Energy” koju joj je ranije dala, a za to je zaduženo preduzeće “Gas Res”.

Samo na ova tri slučaja Republika Srpska ostaće bez više od pola milijarde KM.

Pročitajte još

– Ti sporovi su se mogli izbjeći, a onda i dobiti. ‘Viaduct’ se mogao dobiti bez ikakvih problema jer je postojala nagodba. Ugljevik i ‘Elektrogospodarstvo’ su bili u Hagu pred međunarodnom arbitražom, a onda su oni ispametovali i to prebacili na arbitražu Privredne komore Srbije u Beograd, i naravno, izgubili je. Moj zaključak je da su sve te arbitraže izgubljene isključivo zbog neznanja, bahatosti i nezainteresovanosti vlasti Republike Srpske. Apsolutno nikoga nije bilo briga hoće li izgubiti ili dobiti, ako nisu imali koristi od toga lične – nikoga to nije interesovalo – rekao je Mlađan Mandić, bivši pravobranilac BiH, koji je bio direktno uključen u sporove sa “Viaductom” i “Elektrogospodarstvom”.

On kaže da su na kraju iz Republike Srpske tražili da on kao pravobranilac BiH ne vodi te postupke, već da to vodi Republika Srpska i Pravobranilaštvo Republike Srpske, što je on, kako kaže, i omogućio.

– Sada kada su izgubili pričaju priče da nisu bili stranka u postupku. Kako nisu? Ima ugovor. Radi se o bahatosti, to je ogroman novac za budžet. Bahatost i nestručnost su toliki da je to strašno – naglasio je Mandić.

Podsjećanja radi, i “Elektrogospodarstvo” i “Viaduct” tužili su BiH, ali s obzirom na to da se odnose na Republiku Srpsku, ona je praktično preuzela te sudske procese, i izgubila ih.

Zanimljivo je da je jedan od sporova koji su vođeni protiv BiH, odnosno Republike Srpske, a koji je bio pod nadzorom Pravobranilaštva BiH, okončan u korist BiH. Radi se o sudskom procesu “Neveen Aggarwala” u vezi sa “Krajina osiguranjem”. “Aggarwal” je tužio BiH, odnosno Republiku Srpsku i “Krajina osiguranje” pred Međunarodnim arbitražnim sudom u Parizu. “Aggrawal” je tvrdio da je prevaren prilikom kupovine akcija i tražili su odštetu od 40 miliona evra, da bi zahtjev kasnije smanjili na nešto više od 30 miliona evra, ili u to vrijeme malo manje od 50 miliona KM, pišu Nezavisne novine.

Ovaj spor koji je nadziralo Pravobranilaštvo BiH okončan je u korist BiH, odnosno Republike Srpske.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu