Biznis

Tojota i Nisan među najvećim gubitnicima: Američke carine na automobila izazvale potres na globalnom tržištu

Najnovije američke carine na uvoz automobila izazvale su potres na globalnom tržištu, posebno među azijskim proizvođačima. Ove mjere, koje je prošle nedjelje najavio američki predsjednik Donald Tramp, uključuju uvođenje carina od 25 odsto na vozila koja nisu proizvedena u SAD.

Tojota
FOTO: RINGO CHIU/EPA

Vijest je izazvala veliki pad cijena akcija vodećih azijskih kompanija: Tojota je izgubila 9,4 odsto vrijednosti, Nisan 9,3 odsto, dok je južnokorejski Hjundai zabilježio pad od čak 11,2 odsto.

Japanski proizvođači automobila posebno su pogođeni novim carinama, a stručnjaci procijenjuju da će Tojota biti najveći gubitnik s obzirom na njen ogroman tržišni udio u SAD.

Prema podacima američkog tržišnog analitičara Carpro, azijske kompanije činile su šest od osam najvećih proizvođača automobila u SAD-u po broju prodatih vozila tokom 2024. godine. Tojota je zauzela prvo mjesto sa skoro 2 miliona prodatih automobila, nadmašivši domaće gigante Ford I Ševrolet.

S obzirom na to da veliki dio prihoda japanskih i južnokorejskih proizvođača dolazi upravo iz Sjeverne Amerike, stručnjaci smatraju da će finansijski udar biti teško nadoknaditi.

Tojota i Nisan nisu željeli da daju zvanične izjave, dok se ostali proizvođači nisu oglasili na upite medija.

Prema podacima Reutersa, SAD je u 2024. godini uvezao automobilske proizvode u vrijednosti od 474 milijarde dolara, od čega su putnički automobili činili čak 220 milijardi dolara. Najveći izvoznici vozila u SAD-u bili su Meksiko (2,5 miliona automobila), Južna Koreja (1,4 miliona) i Japan (1,3 miliona).

Iako bi jedno od rješenja moglo biti premještanje proizvodnje u SAD kako bi se izbjegle carine, eksperti upozoravaju da je to izuzetno skup i dugotrajan proces.

– Otvaranje novih fabrika nije nešto što se može riješiti preko noći – to bi koštalo milijarde dolara – izjavio je Džo Mekejb, izvršni direktor kompanije AutoForecast Solutions.

S druge strane, iako Tojota i Nisan već imaju proizvodne pogone u SAD-u, oni nisu dovoljni da bi nadoknadili štetu izazvanu carinama.

– Pitanje je hoće li proizvođači sami snositi troškove ili će ih prebaciti na kupce? Vjerovatno će ih sami preuzeti, ali to će ih mnogo koštati – izjavio je Ričard Kej, upravitelj portfelja u Comgest grupi.

Pročitajte još

Suzuki – jedini dobitnik u ovoj situaciji?

Dok su svi veliki azijski proizvođači pod pritiskom, jedna kompanija se izdvaja – Suzuki. Za razliku od ostalih, Suzuki ne prodaje automobile u SAD-u, pa ga nove carine uopšte ne pogađaju.

Zbog toga su njegove akcije ostale stabilne, dok su akcije Tojote pale za 16,45 odsto, Nisana za 21 odsto, a Hjundai i Kia su zabilježili gubitke od 7 odsto i 8 odsto.

– Uticaj tarifa na Suzuki je ravan nuli. Njegovo poslovanje je fokusirano na Indiju, gdje je dominantan igrač – istakao je Kej.

Ostaje da se vidi kako će azijski proizvođači odgovoriti na nove američke mjere, ali jedno je sigurno – turbulencije na automobilskom tržištu tek počinju, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu