Vijest je izazvala veliki pad cijena akcija vodećih azijskih kompanija: Tojota je izgubila 9,4 odsto vrijednosti, Nisan 9,3 odsto, dok je južnokorejski Hjundai zabilježio pad od čak 11,2 odsto.
Japanski proizvođači automobila posebno su pogođeni novim carinama, a stručnjaci procijenjuju da će Tojota biti najveći gubitnik s obzirom na njen ogroman tržišni udio u SAD.
Prema podacima američkog tržišnog analitičara Carpro, azijske kompanije činile su šest od osam najvećih proizvođača automobila u SAD-u po broju prodatih vozila tokom 2024. godine. Tojota je zauzela prvo mjesto sa skoro 2 miliona prodatih automobila, nadmašivši domaće gigante Ford I Ševrolet.
S obzirom na to da veliki dio prihoda japanskih i južnokorejskih proizvođača dolazi upravo iz Sjeverne Amerike, stručnjaci smatraju da će finansijski udar biti teško nadoknaditi.
Tojota i Nisan nisu željeli da daju zvanične izjave, dok se ostali proizvođači nisu oglasili na upite medija.
Prema podacima Reutersa, SAD je u 2024. godini uvezao automobilske proizvode u vrijednosti od 474 milijarde dolara, od čega su putnički automobili činili čak 220 milijardi dolara. Najveći izvoznici vozila u SAD-u bili su Meksiko (2,5 miliona automobila), Južna Koreja (1,4 miliona) i Japan (1,3 miliona).
Iako bi jedno od rješenja moglo biti premještanje proizvodnje u SAD kako bi se izbjegle carine, eksperti upozoravaju da je to izuzetno skup i dugotrajan proces.
– Otvaranje novih fabrika nije nešto što se može riješiti preko noći – to bi koštalo milijarde dolara – izjavio je Džo Mekejb, izvršni direktor kompanije AutoForecast Solutions.
S druge strane, iako Tojota i Nisan već imaju proizvodne pogone u SAD-u, oni nisu dovoljni da bi nadoknadili štetu izazvanu carinama.
– Pitanje je hoće li proizvođači sami snositi troškove ili će ih prebaciti na kupce? Vjerovatno će ih sami preuzeti, ali to će ih mnogo koštati – izjavio je Ričard Kej, upravitelj portfelja u Comgest grupi.
Suzuki – jedini dobitnik u ovoj situaciji?
Dok su svi veliki azijski proizvođači pod pritiskom, jedna kompanija se izdvaja – Suzuki. Za razliku od ostalih, Suzuki ne prodaje automobile u SAD-u, pa ga nove carine uopšte ne pogađaju.
Zbog toga su njegove akcije ostale stabilne, dok su akcije Tojote pale za 16,45 odsto, Nisana za 21 odsto, a Hjundai i Kia su zabilježili gubitke od 7 odsto i 8 odsto.
– Uticaj tarifa na Suzuki je ravan nuli. Njegovo poslovanje je fokusirano na Indiju, gdje je dominantan igrač – istakao je Kej.
Ostaje da se vidi kako će azijski proizvođači odgovoriti na nove američke mjere, ali jedno je sigurno – turbulencije na automobilskom tržištu tek počinju, piše Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu