Društvo

TOKOM NEVREMENA STRADALO 18 STANOVNIKA Poznato koliki je udio kamena iz kamenoloma koji je zatrpao Donju Jablanicu

Nermin Kovačević, pomoćnik načelnika Jablanice saopštio je nove podatke o sanaciji, sredstvima, planovima u Jablanici nakon katastrofalnih poplava koje su uništile naročito Donju Jablanicu.

Donja Jablanica
FOTO: AVAZ/YOUTUBE

Na kontejnerskom naselju i dalje se vrše radovi i on se nada da tamo neće biti smješten veliki broj građana.

Iskreno se nadam da taj broj neće biti veliki, da će se naći neka kvalitetnija rješenja jer kontejnersko naselje može biti nešto privremeno, ali ne može biti trajno rješenje posebno što su zimski uslovi. Mi imamo to soluciju svima koji nemaju gdje da idu iznaći ćemo način da se plate troškovi smještaja u bilo kojem obliku, te naknade koja ide za zakupninu stana – rekao je on.

Pročitajte još

Broj iseljenih, kaže Kovačević, se ne može sa sigurnošću utvrditi.

Trenutno mislim da je nekih 40 jer imamo stalne fluktuacije.  Za neke osobe ne znamo jesu li iseljene jer malo se vraćaju u mjesto boravišta a onda idu čim mogu primijetiti određene padavine i vraćaju se kod rodbine i prijatelja –  ispričao je.

Elaborat Federalnog geološkog zavoda

Nakon nesreće u Jablanici u Tužilaštvu HNK otvorena je istraga, a posebna pažnja je usredotočena na tamošnji kamenolom. 

Kovačević je predstavio prve podatke koje imaju o udjelu materijala iz kamenoloma u hiljadama kubika onog koji se slio u Donju Jablanicu.

– Mi smo sada po ovom elaboratu Federalnog geološkog zavoda smo onako analizirajući došli do podatka da je od ukupne stijenske mase samo nekih deset posto se odnosi na stijensku masu koja je došla iz kamenoloma. Znači od nekih 171 hiljadu kubika materijala koji se slio u Donju Jablanicu nešto iznad 10 odsto se odnosi na kamen iz kamenoloma. To su preliminarni podaci. Jako je teško utvrditi ispod naslaga koji su obrisi rezanog i kamena na kojima je vidjljiva obrada – naveo je Kovačević za N1 BiH.

Obnova objekata

Finansijska konstrukcija za obnovu objekata se završava, kaže Kovačević.

– Oni objekti čiji domovi mogu biti obnovljeni oni će biti obnovljeni sredstvima donatora, sredstvima EU koja nisu zanemariva i da će sredstava biti dovoljno. Za one domove čija obnova nije moguća zbog sigurnosti tu smo u komunikaciji sa drugim donatorima. U saradnji sa Pomozi.ba u Donjoj Jablanici je otkupljeno zemljište gdje bi se gradilo minimalno 20 objekata – najavio je Kovačević.

Krajem decembra prošle godine iz Pomozi.ba su naveli da se radi se o zoni koja nije bila pogođena elementarnom nepogodom i koja je sigurna, a koja je u blizini kuća koje su nastradale. Kuće koje se nalaze na zemljištu mještanima su poznate kao Rogića kuće, objasnili su tada iz ove organizacije.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu