Društvo

TOMAŠ PRIJETI PENALIMA Kasni rekonstrukcija infrastrukture u Prnjavoru

Odgovarajući na primjedbe više odbornika u Skupštini opštine Prnjavor zbog kašnjenja završetka rekonstrukcije infrastrukture u Ulici Vida Nježića, Darko Tomaš, načelnik ove opštine, najavio je sankcije prema izvođaču radova.

TOMAŠ PRIJETI PENALIMA Kasni rekonstrukcija infrastrukture u Prnjavoru
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Radi se o preduzeću “MG Mind” iz Mrkonjić Grada kojem su povjereni važni infrastrukturi radovi u Prnjavoru, opštini koja je u posljednjih nekoliko godina postala veliko gradilište.

Ugovorom sa izvođačem radova precizirani su “penali” za svaki dan kašnjenja u iznosu 0,03 odsto. To je nešto više od 300 KM po danu kašnjenja. Očekujemo izvještaj nadzornog organa, a za sve što bude preko ugovorenih 120 radnih dana biće obračunato izvođaču radova kao “penali” – pojasnio je Tomaš.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Darko Tomaš načelnik Prnjavora

Ukupna vrijednost ove investicije je 1.030.000 KM. Ulica treba da bude rekonstruisana u dužini od kilometra, što podrazumijeva izgradnju trotoara, rasvjete, oborinskih odvoda, rekonstrukciju vodovodne i kanalizacione mreže. Ova ulica se nalazi u nižoj zoni grada i veoma je značajna za rekonstrukciju gradske vodovodne i kanalizacione mreže.

Građani Prnjavora kažu da nekoliko godina s velikim nestrpljenjem čekaju rekonstrukciju Ulice Vida Nježića ali smatraju da je kašnjenje velikim dijelom opravdano zbog lošeg vremena. Ipak su uvjereni da će radovi uskoro biti završeni, a Prnjavor dobiti moderan izgled.

Prnjavorski načelnik podsjeća da je ova opština prošle godine učestvovala u MEG projektu koji se odnosi na poboljšanje opštinskog sistema upravljanja razvojem, te usluga u okolišnim i ekonomskim sektorima, na osnovu čega je od UNDP-a i švajcarske Vlade dobila 250.000 KM. Ovaj novac iskorišten je za izgradnja kanalizacione mreže u Ulici Vida Nježića.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

– Od svih opština iz BiH koje učestvuju u ovom projektu Prnjavor je na drugom mjestu po nivou realizovanih zahtjeva. Ove godine konkurisali smo projektom izgradnje vodovodne mreže za poslovnu zonu Vijaka – rekao je Darko Tomaš.

Opština Prnjavor je prošle godine započela proces BFC sertifikacije, koji su odnosi na povoljno poslovno okruženje.

U lokalnoj upravi najavljen je i skorašnji početak izgradnje Vatrogasnog doma za šta je novac obezbijeđen u budžetu Prnjavora. Ovdje su takođe najavili gradnju kružnog toka na Vijaci. Uslov je okončanje procedure u oblasti imovinskih odnosa. Javno preduzeće “Putevi Republike Srpske” su već izabrali izvođača radova, a potpisan je ugovor o izgradnji. Na nedavnom skupštinskom zasijedanju konstatovano je da je u 2018. godini ostvaren najveći udio investicija kroz različite infrastrukturne projekte u iznosu od oko 4,1 miliona KM kao i suficit od 88.000 KM.

Aleksandar Njegomirović, načelnik opštinskog Odjeljenja za finansije kaže da je prošle godine ostvaren najveći udio investicija kroz različite infrastrukturne projekte u iznosu od oko 4,1 miliona KM, kao i suficit od 88.000 KM. Njegomirović kaže da je Prnjavor među malobrojnim opštinama koja nema neizmirenih, odnosno prenesenih obaveza iz prethodnog perioda.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

Načelnik opštine Prnjavor Darko Tomaš kaže da je prošlogodišnji budžet bio razvojni, a da je najveći dio ostvarenih investicija realizovan uz pomoć Vlade Republike Srpske.

– Prošle godine naš budžet bio je razvojni, investicije od 4,1 milion KM su rijetkost u posljednjih petnaest godina. Zahvalnost zbog toga dugujemo Vladi RS, jer je najveći dio tih investicija pomoć Vlade RS opštini Prnjavor. Uvjeren sam da će takva praksa biti nastavljena i ove godine – naglasio je načelnik Tomaš.

Slaviša Jenjić, predsjednik Kluba odbornika SDS, osporava tvrdnje o investicionim uspjesima u prošloj godini koje su iznijeli opštinski čelnici.

– To je bila izborna godina, različite donacije od Vlade Srbije, republičke vlasti i drugih. Toga u ovoj godini nema – kategoričan je Jenjić.

Zapušten put

Put Prnjavor – Čelinac je godinama u veoma lošem stanju, a na pojedinim dionicama neprohodan u vrijeme kiše i drugih nepogoda.

Na taj problem ukazao je odbornik Slaviša Jenjić insistirajući na rekonstrukciji dionice od 7 kilometara koja povezuje dvije susjedne opštine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu