Vrhovni sud će razmotriti argumente 10. januara, samo nedjelju dana prije dana predviđene zabrane društvene mreže.
– Ovo je najvažniji slučaj vezan za slobodu govora u posljednjih nekoliko decenija – istakao je Timoti Edgar, bivši zvaničnik američke nacionalne sigurnosti koji je radio za obje velike stranke.
– TikTok u SAD ima 170 miliona aktivnih mjesečnih korisnika. Nikada prije u istoriji američkog Vrhovnog suda nije o jednoj odluci zavisila sloboda izražavanja tolikog broja ljudi – napominje Edgar, danas profesor kibernetičke bezbjednosti na Univerzitetu Brown, koji je stao u odbranu TikToka, prenosi Rojters.
Ishod će odrediti budućnost jedne od najkorišćenijih društvenih mreža u zemlji, oko koje se američki zakonodavci spore zbog zabrinutosti da bi Kina mogla zloupotrebiti podatke američkih korisnika.
Podsjetimo, u aprilu prošle godine predsjednik Džozef Bajden potpisao je zakon koji zahtjeva od kompanije ByteDance da proda TikTok do 19. januara. Ako to ne učini, aplikacija neće biti dostupna za preuzimanje, a provajderi internet usluga biće zakonski spriječeni da omogućavaju pristup platformi putem američkih internet pregledača.
Tramp je već pokušao da zabrani aplikaciju i prisili njenu prodaju američkim kompanijama, ali se sada, dok se sprema za drugi predsjednički mandat, protivi zabrani.

Na konferenciji za novinare u decembru, priznao je da TikTok ima „posebno mjesto u njegovom srcu“, ističući da mu je aplikacija omogućila milijarde pregleda, posebno među mladim glasačima.
Spor pred Vrhovnim sudom, koji ima konzervativnu većinu 6-3, dolazi u vrijeme kada trgovinske napetosti između najvećih svjetskih ekonomija rastu, a svega deset dana prije nego što Trump započne svoj drugi mandat kao predsjednik.
Ministarstvo pravde, koje brani zakon, tvrdi da TikTok predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti zbog pristupa ogromnim količinama podataka o američkim korisnicima – od lokacija do privatnih poruka – te njegove sposobnosti da tajno manipuliše sadržajem koji korisnici gledaju.
TikTok i ByteDance osporavaju ove tvrdnje, tvrdeći da zakon ugrožava Prvi amandman i omogućava vlastima da zabranjuju bilo koji govor povezan sa stranim entitetima.
– Predsednik Tramp se protivi zabrani TikToka u SAD u ovom trenutku i želi imati mogućnost rješavanja tih pitanja političkim putem kada preuzme dužnost – napisao je Trampov advokat Džon Sauer u podnesku Vrhovnom sudu, tražeći odlaganje primjene zakona. Sauer je, inače, Trumpov izbor za američkog glavnog državnog tužioca.
Nasuprot tome, mnogi republikanski poslanici i zvaničnici pozivaju sud da podrži Bajdenovu administraciju u odbrani zakona.
Čak 22 državna tužioca iz različitih američkih saveznih država podnijeli su tzv. ‘amicus brief’ Vrhovnom sudu, protiveći se argumentima TikToka i pozivajući sudije da potvrde zakon.
– Dopuštanje TikToku da nastavi da radi u SAD bez prekidanja veza sa Komunističkom partijom Kine izlaže Amerikance riziku od pristupa i iskorišćavanja njihovih podataka – napisali su ti zvaničnici, predvođeni glavnim državnim tužiocem Montane Ostinom Knudsenom.
Bivši lider Senata, Mič Mekonel, uporedio je tužbu TikToka sa tvrdoglavim kriminalcem koji traži „odlaganje izvršenja“. Republikanski predsjedavajući i vodeći demokratski član odbora Zastupničkog doma za pitanja Kine takođe su pozvali Vrhovni sud da potvrdi zakon u cilju „zaštite američkog naroda od stranih prijetnji“.
Trampova podrška TikToku predstavlja preokret od 2020. godine, kada je kao predsjednik pokušao da blokira aplikaciju.
Pri tom je izjavio da bi zabrana TikToka koristila platformama u vlasništvu Meta (Fejsbuk i Instagram), koje je kritikovao zbog suspenzije svog profila nakon napada njegovih pristalica na Kapitol 6. januara 2021.
TikTok, ByteDance i neki korisnici koji objavljuju sadržaj na aplikaciji podnijeli su žalbu na presudu Okružnog apelacionog suda Distrikta Kolumbije, koja je potvrdila zakon.
Ako Vrhovni sud potvrdi zakon, Edgar upozorava da su „ulozi za slobodu interneta u SAD i širom svijeta visoki“. Dodaje da će američka vlada biti na čvrstom terenu ako odluči da reguliše ili zabrani bilo koju digitalnu platformu s velikim udjelom stranih investitora, sa primjerom Telegrama kao moguće sljedeće mete.
U pismu iz 13. decembra, američki zakonodavci tražili su od Epla i Alfabeta da budu spremni da uklone TikTok iz svojih prodavnica aplikacija do 19. januara.
Iako će korisnici vjerovatno i dalje moći da koriste TikTok nakon tog roka jer je već preuzet na njihovim telefonima, stručnjaci upozoravaju da će aplikacija s vremenom postati neupotrebljiva bez ažuriranja softvera i sigurnosnih popravki, prenosi Reuters, prenosi Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu