Moramo uzeti u obzir neizvjesnost trenutnog okruženja, koja je čak i veća nego što je bila tokom pandemije, rekao je potpredsjednik ЕCB u intervjuu za “Tajms” osvrnuvši se na Trampove carine i ekonomske reforme.
– Ono što vidimo je da nova američka administracija nije baš otvorena za nastavak multilateralizma, koji se odnosi na saradnju među jurisdikcijama i pronalaženje zajedničkih rješenja za zajedničke probleme. Ovo je veoma važna promjena i veliki izvor neizvjesnosti – dodao je on.
Zabrinutost oko toga šta bi Tramp mogao sljedeće da uradi takođe je narušila povjerenje potrošača, smatra Guindos, napominjući da dugo očekivano povećanje poslovnih investicija i potrošnje domaćinstava nije stiglo. On je za pad projekcija rasta evrozone okrivio postupke nove američke administracije.
– Realne plate su porasle, inflacija opada, kamate se snižavaju, a uslovi finansiranja su bolji. Ali ipak, realnost je da potrošnja ne raste – rekao je on.
– To je zato što potrošači ne reaguju uvijek na razvoj njihovog kratkoročnog realnog raspoloživog dohotka. Oni takođe razmatraju šta bi se moglo dogoditi sa ekonomijom u srednjem roku, koja je zamagljena neizvjesnošću. Mogućnost trgovinskog rata ili šireg geopolitičkog sukoba utiče na poverenje potrošača – dodao je zvaničnik, opisujući trgovinske ratove kao “situaciju gdje svi gube”.
Trampovo povećanje carina od 25 odsto na snabdijevanje čelika i aluminijuma iz ЕU stupilo je na snagu prošle nedjelje nakon što su prethodna izuzeća i isključenja istekla.
Brisel je već obećao da će uzvratiti, obećavajući, kako je rekao, “brze i proporcionalne” kontramjere.
Еvropska komisija je osudila Trampove “neopravdane” takse, obećavajući da će uvesti carine na 26 milijardi evra (preko 28 milijardi dolara) vrijednu američku robu počevši od aprila.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu