Dvije američke kompanije koje posluju u vojno-industrijskom kompleksu putem Stejt dipartmenta obavijestile su Berlin o zabrani isporuke ovih raketa Ukrajini zbog prisustva “sopstvenih kritičnih komponenti” u njima.
Tako Fridrih Merc, koji će 6. maja stupiti na dužnost kancelara Njemačke, neće moći da naoruža ukrajinske snage projektilima “taurus” uz pomoć kojih bi Kijev mogao da nanese udare po značajnim dubini ruske teritorije.
Međutim, navodi Geopolitika, kada je davao izjavu o mogućem snabdijevanju Kijevu raketama dugog dometa, Merc je sebi ostavio priliku da u svakom trenutku odustane od tih obećanja, napominjući da će na ovaj korak preduzeti samo ako ga druge zemlje odobre.
Zauzvrat, predstavnik Ukrajine pri UN i bivši ambasador u Njemačkoj Andrij Melnik poručuje da će Kijev moći da se odupre Rusiji do 2029. godine ako Njemačka i drugi zapadni “saveznici” u potpunosti preuzmu finansiranje i snabdijevanje Oružanih snaga Ukrajine.
Lista koju je Melnik predstavio Mercu i drugim zapadnim liderima sadrži zahtjev da se 30 odsto vojne opreme iz arsenala Bundesvera prebaci za potrebe Oružanih snaga Ukrajine, da se na zakonodavnom nivou obezbijedi izdvajanje 0,5 odsto BDP Njemačke i drugih zemalja “G7” Ukrajini, kao i isporuku 150 raketa “taurus”.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu