To se dogodilo prije ”Signalgejta” u martu, kada je Volc sastavio čet na platformi Signal i greškom u njega uključio novinara Džefrija Goldberga iz “Atlantika”, a na četu su bili razgovori najviših američkih zvaničnika za nacionalnu bezbjednost o planovima za napade na ciljeve jemenskih pobunjenika Huta u Jemenu.
Izvori navode da je Volc izazvao Trampovo nezadovoljstvo nakon posjete Ovalnom kabinetu početkom februara, kada je savjetnik za nacionalnu bezbjednost izjavio da dijeli uvjerenje izraelskog lidera da je došlo vrijeme za napad na Iran.
Jedan od izvora rekao je za Post da je Volc ”želio da usmjeri američku politiku u pravcu koji Trampu nije odgovarao, što je stiglo do predsjednika, koji nije bio zadovoljan time”.
Pojedini zvaničnici administracije smatraju da je Volc, pokušavjući da radi u korist vojne akcije sa Izraelcima, de fakto radio za stranog lidera, navodi WP.
Post navodi da je Tramp sklon da izbjegava tradicionalne republikance u svojoj administraciji, ali da je državni sekretar Marko Rubio, koji je smijenio Volca na funkciji savjetnika za nacionalnu bezbjednost, brže odbacio standardne republikanske stavove.
U izvještaju se navodi da je Volc smijenjen uprkos podršci potpredsjednika SAD Džej Di Vensa, kojeg je pratio tokom posjete Grenlandu, a Vens je navodno pokušao da poveže Volca sa drugim republikancima u svom taboru.
Neki zvaničnici dovode u pitanje da li je Trampu zaista potreban tradicionalni Savjet za nacionalnu bezbjednost, navodeći da zvaničnici na toj poziciju pokušavaju da služe Trampu, umjesto Bijeloj kući kao instituciji.
Post piše da je Volc od samog početka bio ”neobičan” izbor za tu funkciju, budući da se njegovi spoljnopolitički stavovi ne slažu sa Trampovim, a da se zalagao za oštar stav prema Rusiji.
Jedan visoki zvaničnik Bijele kuće rekao je za Post da je predsjednik SAD doneo konačnu odluku o Volcu u četvrtak obrativši se svom najpovjerljivijem savjetniku – samom sebi.
Tramp je tada imenovao Volca za ambasadora SAD pri UN.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu