U eksploziji na prometnom trgu u Mandbidžu smrtno su stradali nekolicina američkih vojnika i veliki broj sirijskih civila.
Manbidž je problematično područje sirijske poslijeratne stvarnosti. Sirijski Kurdi, koji kontrolišu grad, saveznici su SAD u borbi protiv Islamske države. Zapadno od njih su sirijski arapski pobunjenici, koje podržava Turska, a koja sirijske Kurde smatra teroristima.
Kada su novinari Si-En-Ena prošle godine posetili liniju fronta koja razdvaja opkoljene Kurde i sirijske Arape, američki vojnici, koji nadziru oblast, izvještavali su o sporadičnoj nasumičnoj vatri iznad njihovih rovova koju su otvarali sirijski pobunjenici. Tokom narednih mjeseci tenzije su porasle, jer se snage sirijskog režima, koje podržava ruska vojska, približavaju gradu.

Turska vojska i sirijska vojska kod Manbidža
Ipak, nijedna od ovih sila nije preuzela odgovornost za jučerašnji napad na američke vojnike. To je na društvenim mrežama učinila Islamska država, iako je američki potpredsjednik Majk Pens u američkom Stejt dipartmentu obznanio da se “kalifat raspao”. Iako za sada nema dokaza da ova teroristička organizacija zaista stoji iza napada, on se dogodio u nezgodnom trenutku.
Prošlog mjeseca, američki predsjednik Donald Tramp iznenadio je mnoge najavom povlačenja američke vojske iz Sirije, kada je u video-snimku na Tviteru izjavio da “smo pobijedili Islamsku državu”.
U Vašingtonu, američki sekretar odbrane Džim Matis ubrzo potom podnio je ostavku. Pojavila su se predviđanja o predstojećem vakuumu vlasti u Manbidžu. Nekoliko američkih visokih zvaničnika smatraju da prije potpunog povlačenja treba obaviti nekoliko zadataka: ublažiti iranski uticaj i zaštititi sirijske Kurde od turskih napada.
Međutim, sirijski režim i sirijski arapski pobunjenici počeli su da pokazuju određene pretenzije prema teritorijama na sjeveru Sirije, svako uz podršku odgovarajuće strane sile. S druge strane, Kurdi razmišljaju o novim partnerima koji bi u budućnosti mogli da zamijene SAD, njihovog dugogodišnjeg saveznika u borbi protiv Islamske države.
ISIS je izgubio veći dio teritorija u Siriji i kontroliše samo dio nekadašnjeg područja pod njihovom kontrolom. Međutim, najuporniji među njima i rukovodstvo drže ključne oblasti na istoku Sirije, prenosi CNN.
Trampova deklaracija o povlačenju stigla je u najgorem mogućem trenutku za tu završnicu. Ona je čak možda dala nadu Islamskoj državi da će se za samo dva-tri mieseca povući zastrašujuća američka avijacija, koja im je nanijela velike gubitke.
Istina je da Islamska država vjerovatno nikada ne bi bila potpuno pobijeđena, jer ih gubitak teritorija ne bi spriječio da se vrate svojim korijenima kada su bili pobunjenička sila razbacana širom Sirije i Iraka, koja uživa podršku tamošnjeg sunitskog stanovništva. A ako Islamska država zaista stoji iza napada u srijedu, vjerovatno će trajno ostati prijetnja.
Postavlja se pitanje da li će pogibija velikog broja civila, kao i pripadnika američkih elitnih trupa, prisiliti Trampa da obavi posao u Siriji do kraja, ili ga podstaći da još brže povuče vojsku.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu