Međutim, privatno mu je, izgleda, dosadilo da multimilijarder svraća kod njega kad god mu se prohtje, pisao je Dejli Bist početkom mjeseca, prije inauguracije novog/starog američkog predsjednika.
– Tramp se žali ljudima da je Mask često tu – rekla je novinarka Njujork tajmsa Megi Haberman novinarki Kari Svišer u njenom podkastu.
Nakon što je uložio više od četvrt milijarde dolara u kampanju Donalda Trampa za reizbor, Ilon Mask je iznajmio smještaj na imanju Benjan Kotidž za 2.000 dolara po noći u Trampovoj privatnoj rezidenciji Mar-a-Lago, kako je ranije izvijestio Njujork Tajms. Kuća se nalazi samo nekoliko stotina metara od Trampove rezidencije i sjedišta tadašnjeg tranzicionog tima. Odatle je Mask mogao da prisustvuje sastancima Trampa i njegovog tima i upadne na večere na kojima učestvuju njegovi konkurenti među tehnološkim milijarderima, poput osnivača Amazona Džefa Bezosa.

Ilon Mask sve više smeta Trampu
Ilon Mask se našao na pobjedničkoj strani u bitkama unutar MAGA pokreta protiv tradicionalnih Trampovih lojalista, ali je pitanje koliko bi to moglo da traje, ustvrdio je tada Dejli Bist.
Tramp tada još nije preuzeo dužnost, a američki medij istakao je da se Mask već prije toga ubacio u političke bitke do te mjere da su ga demokrate prozvale “predsjednik Mask”.
– To mu definitivno smeta – rekla je Haberman o tome kako Tramp doživljava takve komentare.
Tramp je osoba koja insistira na tome da nad svime ima potpunu kontrolu, rekla je Haberman te dodala kako nije sigurna da je Mask to shvatio.
Prva lekcija za Ilona Maska
Takođe je procijenila da će Mask pokušati da zadrži svoju fizičku blizinu sa Trampom čak i nakon inauguracije, što će, kako je rekla, vjerovatno biti daleko teže nakon što se Trampov aparat preseli iz Mar-a-Laga u Bijelu kuću.
– Ne očekujem da će Mask imati kancelariju u Zapadnom krilu… Ne znam čak ni hoće li imati plavu propusnicu da se mota tamo – rekla je Habermanova.
I, čini se, najmanje u ovom posljednjem je bila u potpunosti u pravu.
Naime, kako je u petak izvijestio britanski Tajms, „ledena dama“ u centru Trampove administracije, Suzi Vajls, dobila je svoju prvu veliku bitku ove nedjelje – uskratila je Ilonu Masku stalnu bazu u Zapadnom krilu Bijele kuće.

Vajlsova, 67-godišnja iskusna organizatorka, veteranka političke scene na Floridi i prva žena na poziciji šefa osoblja Bijele kuće, dobila je taj nadimak od Trampa zbog svog smirenog profesionalizma koji je unijela u njegovu predizbornu kampanju.
Druga lekcija za Ilona Maska
Mask ima ključnu ulogu u Trampovom drugom mandatu kao vođa novog Odjeljenja za efikasnost vlade (DOGE) sa zadatkom smanjenja troškova te je navodno zatražio sopstvenu kancelariju u neposrednoj blizini Ovalnog kabineta u kojem borave američki predsjednici.

Međutim, Maskov tim, kako piše Tajms, biće smješten u poslovnoj zgradi Ajzenhauer, koja se nalazi u okviru Bijele kuće, ali preko puta, nekoliko minuta hoda od glavnog kompleksa.
Suzi Vajls je sjedela u Ovalnom kabinetu kada je jedan novinar upitao Trampa tokom potpisivanja izvršnih uredbi da li će Mask dobiti kancelariju u Zapadnom krilu.
– Ne – rekao je Tramp.
– On dobija kancelariju za oko 20 ljudi koje zapošljavamo kako bismo osigurali da se uštede sprovedu – dodao je.
Njegova šefica osoblja zadržala je bezizražajan izraz lica, iako je to za nju predstavljalo veliku pobjedu. Među dugogodišnjim podržavaocima Trampa i sada članovima osoblja Zapadnog krila, kojima je smetao Maskov brzi uspon nakon što je svoju podršku novom predsjedniku objavio tek prošlog ljeta, zavladalo je olakšanje.
Međutim, postojao je još jedan znak odlučnosti „Ledene dame“ da stvori distancu između Maska i Trampa – u izvršnoj naredbi o osnivanju DOGE-a, navedeno je da šef te kancelarije mora odgovarati samo njoj.
Kako piše Tajms, niko ne zna bolje od Vajlsove, sa njenim dugogodišnjim iskustvom upravljanja ljudima velikog ega, koliko će biti teško obuzdati Maska, ali njeni ovonedjeljni potezi potvrdili su njenu ulogu čuvara prilaza predsjedniku, što važi čak i za najbogatijeg čovjeka na svijetu, koji je bio sveprisutan uz Trampa nakon što se krajem prošle godine preselio u Mar-a-Lago, piše Jutarnji list.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu