Politika

"Transportno preduzeće nikad nije osnovano" Grmuša pojašnjava zašto je imovina u vlasništvu entiteta, a ne BiH

Niti jednim slovom Ustav BiH ne propisuje da Bosna i Hercegovina ima svoju imovinu, a pogotovo da je sva javna imovina u entitetima državna imovina BiH.

"Transportno preduzeće nikad nije osnovano" Grmuša pojašnjava zašto je imovina u vlasništvu entiteta, a ne BiH
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Poručio je ovo odbornik PDP u Skupštini grada Banjaluka i pravnik Milko Grmuša koji ističe da je Ustavni sud BiH, kao i uvijek kad je riječ o osjetljivim političkim pitanjima, pukim preglasavanjem godinama pokušavao da pravi od BiH nekakvu državu, iako je ona po svom ustavnom uređenju klasična konfederacija samostalnih država-entiteta.

– Aneks 9 Dejtonskog sporazuma zapravo čak priznaje da javna imovina u entitetima jeste njihova svojina, a ne BiH. U tom aneksu se navodi da će strane (misli se na Federaciju BiH i Republiku Srpsku) osnovati Transportno preduzeće BiH čiji je zadatak da organizuje i upravlja saobraćajnom infrastrukturom (ceste, željezničke pruge i luke), na obostranu korist, kao i da će to Transportno preduzeće biti ovlašćeno za izgradnju, pribavljanje, držanje, održavanje i upravljanje te raspolaganje nekretninama i pokretnom imovinom u skladu sa specifičnim planovima koje oblikuje – navodi Grmuša.

➡️ Наравно да нити једним словом Устав БиХ не прописује да БиХ има своју имовину, а поготово да је сва јавна имовина у…

Posted by Милко Грмуша on Wednesday, April 19, 2023

On kaže da, srećom, ovo Transportno preduzeće nikad nije osnovano. No, ono što je važno, kako dodaje Grmuša, jeste da je u istom aneksu eksplicitno navedeno i da „transportno preduzeće upravlja transportnom infrastrukturom, kako je to dogovoreno između strana“.

– Dakle, sam Dejtonski sporazum jasno propisuje da ovom imovinom, koju sve bošnjačke mejnstrim političke partije neosnovano nazivaju „državnom imovinom BiH“, treba da upravlja zajedničko transportno preduzeće onako kako to dogovore Republika Srpska i Federacija BiH – ističe Grmuša.

On kaže da sam Dejtonski sporazum ističe da je riječ o imovini entiteta i da oni treba da se dogovore kako će se tom imovinom (u ovom slučaju-saobraćajnom infrastrukturom) upravljati.

Da je Dejtonski sporazum predviđao da je to imovina BiH, kako kaže Grmuša, onda se tu entiteti ne bi imali šta dogovarati-to bi bila imovina BiH. Ali, to nije tako.

Grmuša ističe da nije „upratio da političari iz Republike Srpske koriste ovaj argument“.

On dodaje da oni to i ne mogu da rade, jer sve političke stranke iz Srpske više od 15 godina učešće u zajedničkim institucijama BiH posmatraju kao sredstvo uhljebljenja za svoje kadrove.

– Najčešće su to oni koje žele dobro da plate, a oni pojma o životu nemaju. Više od 15 godina se borimo i krvimo oko „vlasti u Sarajevu“, šaljemo tamo uglavnom nekredibilne, nestručne i ljude bez profesionalnog kredibiliteta i tamo nas razvlače k`o Mujo pitu – navodi Grmuša.

On ističe da je stava da učešće u zajedničkim institucijama BiH nije nikakva vlast, jer tu nema klasičnih političkih koalicija. Grmuša kaže da predstavnici Republike Srpske treba da shvate da je tamo samo nastavak pregovora u Dejtonu i da je njihov jedini zadatak da se politički i pravno bore za ljubomorno čuvanje autonomije Republike Srpske.

On dalje navodi da sve stranke iz Republike Srpske moraju imati stroge kriterijume kad šalju kadrove u zajedničke institucije.

Grmuša ističe da to apsolutno moraju da budu stručno ostvareni ljudi, u najvećem broju pravnici, nacionalno maksimalno odgovorni i svjesni činjenice da ih birači iz Republike Srpske šalju u Sarajevo ne da tamo glume finu gradsku raju, već da budu najveći mogući zaštitnici ustavne pozicije Republike Srpske.

– Narodna skupština Republike Srpske i njen odbor za ustavna pitanja moraju formirati poseban političko-ustavni komitet, sačinjen od predstavnika svih parlamentarnih političkih stranaka, koji će konsenzusom svih usvajati ključne politike koje su obavezni da primjenjuju svi predstavnici Republike Srpske u zajedničkim institucijama. Tu ne smije biti mjesta sitnim partijskim interesima i kombinacijama, već je riječ o najvažnijim i strateškim pitanjima koja zadiru u ustavnu kompoziciju Srpske i BiH – predlaže Grmuša.

On kaže da predstavnici Republike Srpske u zajedničkim institucijama BiH, u koordinaciji sa Narodnom skupštinom, moraju pažljivo detektovati ključne političke prioritete partija iz FBiH, posebno onih iz Sarajeva, te uvijek i svuda biti protiv tih prioriteta i skidati ih sa dnevnog reda sve dok sarajevska strana ne odustane od opstrukcije ustavne pozicije Republike Srpske.

– Riječ je o strategiji ustavne opstrukcije neustavne destrukcije – zaključuje Grmuša.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu