Politika

Bakirova podvala „trojki“ i pokušaj UVLAČENJA SRPSKE U KRIZU: Zašto je problem s imovinom u BiH eskalirao baš sada

Bakir Izetbegović se vratio na političku scenu na nivou BiH tako što je sarajevsku „trojku“ navukao da zajedno potpišu izjavu o tzv. državnoj imovini.

Sastanak vladajuće koalicije
FOTO: SRNA

Milorad Dodik, koji danas okuplja političke stranke iz Republike Srpske, neće propustiti priliku da teatralno odgovori, iako su opozicionari pokušali da po ovom pitanju budu „veći Dodik od Dodika“ bježeći prvi, u znak protesta, sa sjednice PS BiH.

Pitanje vlasništva ili raspolaganja državnom imovinom, u političkom smislu, u BiH postoji decenijama – preko knjiženja u Srpskoj, odluka OHR i Ustavnog suda BiH – pa se s pravom postavlja pitanje zašto se baš sada konac zateže do pucanja.

Stevandić za “najoštrija rješenja”

Predsjednik Narodne skupštine i lider US, Nenad Stevandić, smatra da su u Sarajevu za potpisivanje izjave, kojom se sva imovina smatra vlasništvom BiH, signal dobili od stranaca.

– Mislim da ovo ima neku vrstu konvergencije sa poslovima koje rade neke ambasade i Kancelarija visokog predstavnika. Nakon što su napravili potpuni haos u odnosima u Federaciji, u vezi s formiranjem Vlade FBiH, sada će pokušati napraviti nešto čime bi pokušavali da stave Republiku Srpsku u fokus. Da bi mi bili okrivljeni, a oni pomireni. Poprilično providno. Da li je to neka vrsta podilaženja SDA, nakon što je dobila nekoliko šamara sa te iste strane, moguće je i to – kaže Stevandić za Srpskainfo.

nenad stevandic predsjednik narodne skupstine rs
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Na pitanje kakav bi odgovor iz Srpske bio adekvatan, te da li parlamentarci treba da se vrate na sjednice PS BiH, Stevandić kaže: „Ja sam za najoštrija rješenja. Znači, ne treba da imamo politiku stani-kreni, moramo da donesemo odluke koje će se poštovati dok se ne dođe do rezultata da se nama u imovinu niko ne miješa, jer ni mi se u njihovu imovinu ne miješamo“.

Dodikov poziv

U pozivu koji je poslao predsjednicima parlamentarnih stranaka iz Srpske, Milorad Dodik se poziva na član Ustava koji definiše da predsjednik predstavlja Republiku i izražava njeno državno jedinstvo. Na sastanku bi trebalo da bude zauzet stav o imovini Srpske sa osvrtom na izjavu o imovini koju su potpisali bošnjački politički predstavnici iz Sarajeva. Sastanak je planiran danas u Palati Republike s početkom u 14 časova, a na njemu se očekuje dolazak lidera i nekih opozicionih partija.

Dodik je rekao da će tražiti vraćanje na izvorni Dejton, a to znači na Ustav BiH i nadležnosti koje su važile nakon rata 1995.

MILORAD DODIK PREDSJEDNIK RS
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Mi nećemo držati nikakve lekcije nikome, očekujem da se pojave svi. Ja ću ponuditi jedan dokument da se sve stranke iz RS ujedine oko samostalnosti Srpske u okviru BiH. To je oblik koji smo već imali Dejtonskim sporazumom. Moj prijedlog će biti da se odbace svi akti koji nisu predviđeni Ustavom – izjavio je Dodik.

Začarani krug

Politička analitičarka iz Banjaluke, Tanja Topić, naglašava da su sarajevski političari potpisali dokument koji nije pravno obavezujući. I koji će, kako kaže, vjerovatno skupljati prašinu, kao što je skupljaju i brojne rezolucije usvojene u Narodnoj skupštini RS.

Pročitajte još

– Zato se postavlja pitanje zašto se zateže ta crvena nit baš u ovom trenutku. Čini se da se na obje strane traži jedna vrsta okidača koja će zaoštriti političku situaciju, ali ona nije ništa drugačije zaoštrena nego svih prethodnih godina. Kriza je konstantna za BiH zadnje dvije decenije – ističe Topićeva za Srpskainfo.

Kako kaže, vrtimo se u začaranom krugu gdje se svako normalan pita – zbog čega?!

– S jedne strane, SDA ne želi ni po koju cijenu da bude izbačena iz vlasti. Njima ne odgovara nikakva vrsta optimizma, odnosno „kooperativnost“ trojke (SDP, NIP i NES). Trojka se već izvjesno vrijeme nalazi pod pritiskom, pogotovo radikalnijih elemenata, jer je dala gotovo sve što je postavljeno kao uslov od strane HDZ i SNSD. Ne iznenađuje ponašanje SNSD jer oni uvijek koriste udicu kojom prijete blokadom, odnosno izlaskom iz institucija na nivou BiH. Isto tako, ne iznenađuje ni to što HDZ mudro ćuti, ali u konačnici izvuku najveći profit – kaže Topićeva.

Greške opozicije

Prema njenim riječima, jedino što iznenađuje jeste to što opozicione partije u Srpskoj ponovo upadaju u istu zamku.

Tanja Topić
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Opozicija je čak intenzivnije istupila u javnosti nego sami vladajući. Da pokažu tu vrstu patriotskih mišića. Ovom tzv. novom krizom koska je bačena građanima. Oni će je glodati, ali neće se baviti pitanjem inflacije koja ih uguši, lošim životnim standardom, neće postavljati pitanje da li se nalazimo u finansijskim dubiozama, nego će se ponovo ponavljati ista politička matrica – zaključuje Topićeva.

Podsjećamo, članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić potpisali su zajedničku izjavu sa predsjednicima parlamentarnih političkih stranaka na nivou BiH i FBiH koja se tiče državne imovine. U izjavi, u principu, ne postoji ništa novo u odnosu na ono što iz Sarajeva govore konstantno.

Potpisnici

Potpis su stavili još predsjednici SDA Bakir Izetbegović, SDP Nermin Nikšić, NiP Elmedin Konaković, Naše stranke Edin Forto, NES Nermin Ogrešević i predsjednik SBiH Semir Efendić.

Bakir Izetbegović
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

– Odlukama Ustavnog suda BiH zauzeti su konačni i obavezujući pravni stavovi: država BiH je nasljednik državne imovine (Socijalističke) Republike BiH, te imovine koja je pripadala bivšoj SR Jugoslaviji. U opisu državne imovine, koji je dao Ustavni sud BiH, jasno stoji da državna imovina ne podrazumijeva samo skup nekretnina koje služe javnoj vlasti da može izvršavati svoje nadležnosti. Državna imovina je i „javno dobro“ (morska voda, morsko dno, riječna voda, riječna korita, jezera, planine i druga prirodna bogatstva, javna i saobraćajna mreža, saobraćajna infrastruktura), koje prioritetno služe svim ljudima u državi. Državna imovina reflektuje državnost, nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet koji pripadaju isključivo državi BiH, a ne entitetima. Državna imovina je fundamentalni element da državna vlast bude suštinski, a ne formalno suverena vlast. Zbog toga je i regulisanje državne imovine njena isključiva nadležnost – piše, između ostalog, u izjavi.

Nešić: Kako može Brčko?

Predsjednik DNS Nenad Nešić ocijenio je da su svojinski odnosi jasno razgraničeni aneksima 2 i 4 Dejtonskog sporazuma i da to ne mogu i neće promijeniti nikakve izjave sarajevskih lidera. Za zajedničku izjavu o imovini Nešić je rekao da je njen cilj produbljivanje krize i blokada cijele BiH, pošto FBiH „uspješno drže u blokadi od 2018. godine”.

– Nesposobni da nakon drugog izbornog ciklusa formiraju Vladu FBiH, lideri „trojke“ nisu znali kako da sjednu za isti sto s liderima SDA i DF, Bakirom Izetbegovićem i Željkom Komšićem, pa im je Republika Srpska poslužila kao alibi za sijelo s Izetbegovićem – naveo je Nešić.

On se zapitao kakva je to pravna logika po kojoj Brčko distrikt, odlukom OHR, može da knjiži državnu imovinu, a Republici Srpskoj se to uskraćuje odlukom Kristijana Šmita.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu