Vlada Republike Srpske je ovom dvojcu prije pet godina povjerila posao stručne institucije za tehničke preglede vozila i obezbijedila milionske prihode, s obzirom na to da im je zagarantovano osam odsto od svakog pregleda.
“Prointer” koji se u međuvremenu našao na američkoj crnoj listi u tužbi navodi da mu je partner prestao da plaća ugovorene obaveze, otkriva portal CAPITAL.
Naime, kako tvrde, Ugovorom o konzorcijumu je bilo propisano da “Centar AI” mjesečno ispostavlja fakture stanicama tehničkih pregleda, dok „Prointer“ ispostavlja fakturu “Centru AI” za svoj pripadajući dio naknade.
Međutim, “Centar AI”, inače u vlasništvu dekana Mašinskog fakulteta u Banjaluci, Aleksandra Milašinovića im nije isplatio tri računa u iznosu od 297.100 KM.
Oni spore navode u tužbi kao i visinu tužbenog zahtjeva.
– Tuženi osporava i dokaze dostavljene uz tužbu, a prije svega dostavljene račune obzirom da se uvidom u iste na nesporan način može utvrditi da nisu potpisani niti prihvaćeni od strane tuženog, te obzirom na sve prethodno navedeno, tuženi konačno predlaže da sud odbije tužbeni zahtjev kao neosnovan u cjelosti – naveli su u svom odgovoru na tužbu.
U ovom sporu je u januaru već održano pripremno ročište, koje bi danas trebalo da bude nastavljeno.
U “Centru AI” na konkretna pitanja nisu dali precizan odgovor osim što su potvrdili da spor postoji.
Tvrde da u ovom sučajuju postupaju isključivo u skladu sa svojim ugovornim obavezama i važećim propisima.
– Što se tiče vašeg upita, možemo potvrditi da je u toku sudski postupak u kojem će nadležni organi utvrditi sve relevantne činjenice. S obzirom na to da se predmet nalazi pred sudom, nismo u mogućnosti da ga dodatno komentarišemo – poručeno nam je iz advokatske kancelarije koja ih zastupa.
Podsjećamo, dva preduzeća u sporu su godišnje po osnovu ovog posla prihodovala oko 1,7 miliona maraka.
Stručna institucija vodi informacioni sistem u kojem su uvezane sve stanice tehničkog pregleda, vrši kontrolu rada njihovog rada, obučava osoblje, vodi podatke o licencama i sertifikatima.
Inače, do 2020. godine ovaj posao je obavljao konzorcij kojeg su činili Mašinski fakultet u Banjaluci, Saobraćajni fakultet u Doboju te preduzeća “Audiotex” i “EIB Internationale” iz Banjaluke.
Nakon završenog konkusa raspisanog krajem 2019. godine posao su preuzeli Milašinovićev “Centar za automobilsko inženjerstvo” i kompanija “Prointer”.
Stari konzorcij je pokušao da poništi njihov izbor, ali njihova žalba nije uvažena.
Žalili su se kako novi partneri ne ispunjavaju ni tehničke ni materijalne uslove tražene konkursom i tvrdili kako je učinjeno niz propusta.
Kako je to CAPITAL otkrio, u ovom milionskom poslu su se preplitale i prijateljske veze predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića i Aleksandra Milašinovića te njihovih sinova koji su jedno vrijeme bili suvlasnici stanice za tehnički pregled „Altro“ u Banjaluci, prenosi CAPITAL.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu