Preko Berkšir Hataveja, koji sada vrijedi 790 milijardi dolara, godinama je ulagao u razne kompanije, a gotovinske rezerve Berkšir Hataveja na kraju prošle godine iznosile su čak 334,2 milijarde dolara. Ova količina gotovine je mnogo veća od gotovine mnogih kompanija na Zapadu.
To znači da 94-godišnji Bafet može da kupi većinu kompanija ili bar dio njihovog vlasništva. Međutim, kao šesta najbogatija osoba na svijetu, trenutno ne vidi mnogo toga što bi kupio što bi bilo u skladu sa njegovim principima.
U stvari, Bafet, ili Berkšir Hatavej, bio je neto prodavac akcija i obveznica vrijednih milijarde dolara devet uzastopnih kvartala, uključujući akcije Apple i Bank of America. Berkshire Hathavai je krajem prošle godine imao najveće udjele u nekoliko kompanija kao što su American Ekpress, Coca-Cola i Chevron.
Prodaja akcija se tumači kao deo strategije za zaključavanje profita po nižim poreskim stopama, a ne kao izraz opšteg nedostatka poverenja u bilo koju kompaniju.
Novac Bafetove investicione kompanije povećao se za devet milijardi dolara u posljednjem kvartalu 2024. Govoreći o tome zašto taj novac nije uložio preko berze, Bafet je istakao da je trenutno premalo interesantnih prilika, bar na američkom tržištu. On je to naveo u pismu akcionarima Berkšir Hataveja i istakao da je značajan deo novca ovog investicionog konglomerata i dalje u akcijama.
On je najavio da će ga 62-godišnji potpredsjednik Berkšir Hataveja Greg Abel uskoro naslijediti na mjestu generalnog direktora i da će nastaviti da ulaže u japansko tržište kapitala, prenosi Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu