Svijet

TRI DANA AMERIČKOG HAOSA Fijasko u Ajovi, cijepanje Trampovog govora i KONAČNA PRESUDA

U Sjedinjenim Američkim Državama sve je u znaku suđenja američkom predsjedniku Donaldu Trampu, ali i početka predizborne trke. Tako su i prva dva dana ove nedjelje protekla u pravom haosu, a po svemu sudeći će isto biti i sa trećim.

TRI DANA AMERIČKOG HAOSA Fijasko u Ajovi, cijepanje Trampovog govora i KONAČNA PRESUDA
FOTO: TANJUG/AP

Dan prvi fijasko sa glasanjem u Ajovi

Sve je počelo u ponedjeljak, sa početkom izbora za predsjedničke kandidate, odnosno kokusom, održanim u Ajovi na 1.600 lokacija.

Donald Tramp je tada, očekivano, osvojio veliku većinu glasova kao republikanski kandidat, s obzirom na to da su njegovi rivali iz partije otpočetka otpisani kao ozbiljne opcije. Glasovi članova Republikanske partije su veoma brzo izbrojani i Tramp je brzo proglašen pobjednikom sa čak 97 odsto glasova.

Međutim, kada je došao red na Demokratsku partiju, nastao je haos. Naime, rezultati su kasnili, a demokrate u Ajovi su objavile da ih ponovo provjeravaju zbog “nedosljednosti” prilikom dobijanja podataka s biračkih mjesta. Najprije je, nakon 40 odsto izbrojanih glasova izgledalo da vodi Berni Sanders, ali je zatim njegovo vođstvo preoteo Pit Butidžidž.

Demokratski kandidati su bili frustrirani, a po svemu sudeći je najgore prošao Džo Bajden, bivši američki potpredsjednik koji je završio tek na četvrtoj poziciji, iza Butidžidža, Sandersa i Elizabet Voren.

Ispostavilo se da je do problema došlo zbog greške sa mobilnom aplikacijom, iako se prethodno spekulisalo o hakerskom napadu.

Jasan pobjednik glasanja u Ajovi je u svakom slučaju Tramp, koji je likovao zbog “nesposobnosti demokrata”, upitavši kako oni misle da vode državu, kad ne umiju da izbroje ni glasove.

Inače, rezultati koji se ostvare na prvim glasanjima u Ajovi i Nju Hempširu uglavnom daju prvu, prilično realnu procijenu o popularnosti kandidata.

Prethodnih godina je nekoliko kandidata odustajalo od borbe već sredinom februara, i to baš zbog očajnih rezultata u Ajovi i Nju Hempširu. To možda ukazuje na mogućnost iznenađenja jer je Butidžidž važio za autsajdera.

Dan drugi – govor o stanju nacije i rat Tramp-Pelosi

Tramp je održao svoj treći godišnji govor o stanju nacije, svega dan prije nego što Senat treba da odluči da li će ga smijeniti.

Međutim, on nije nijednom spomenuo suđenje koje se vodi protiv njega zbog zloupotrebe moći i ucjenjivanja Ukrajine.

Umjesto toga, Tramp je na sva usta hvalio svoju vladu i rekao kako je “stanje nacije bolje nego ikad prije”, a Amerika “ponovo poštovana”, nabrajajući ekonomske i spoljnopolitičke uspjehe.

Govor je bio prilično bizaran, sa tim da je čak osam puta spomenuo “boga” i rekao “zapamtite da je Amerika oduvijek bila hrišćanska nacija”.

Međutim, ono po čemu će ovaj govor ostati upamćen nisu Trampove riječi već sukob sa Nensi Pelosi, šeficom Predstavničkog doma Kongresa kojeg predvode demokrate.

Naime, Pelosi mu je pružila ruku kako bi se rukovali, ali ju je on ignorisao.

Pelosi mu nije ostala dužna, već je, kada je Tramp završio sa govorom, koji je trajao skoro sat i po, svoju kopiju njegovog govora demonstrativno pocijepala.

Takođe, žene iz Demokratske partije su i na ovom govoru bile obučene u bijelo u znak protesta protiv Trampovog odnosa prema ženama.

Dan treći – konačna odluka o smjeni Trampa

Danas bi Senat trebalo da završi sa suđenjem i konačno donese odluku o tome da li će Trampa smijeniti ili ne.

Čelnici Senata su postigli dogovor o održavanju konačnog glasanja, nakon što su odbacili prijedlog demokrata da se na suđenje za opoziv predsjednika pozovu svjedoci i razmatraju novi dokazi.

Predviđanja su da će Tramp biti oslobođen krivice upravo zbog toga što protiv njega nisu svjedočili neki od njegovih bivših saradnika, poput nekadašnjeg savjetnika za bezbjednost Džona Boltona.

Takođe u prilog mu ide činjenica da većinu u Senatu čine republikanci, a rijetko ko od njih je nagovijestio da bi mogao da glasa protiv njega.

Podsjećamo, opoziv Trampa je izglasan u Predstavničkom domu u decembru. Razlog je bio Trampov pritisak na Ukrajinu da sprovede istragu Džoa Bajdena, jednog od demokratskih kandidata, čiji je sin poslovao u toj zemlji. Tom prilikom je Tramp zaustavio slanje vojne pomoći Ukrajini, koju je prethodno odobrio Kongres.

Bijela kuća kaže da je Tramp spreman za naredne korake i da je uvjeren da će biti oslobođen odgovornosti tokom postupka u Senatu.

– Danas je kulminacija jedne od najsramnijih političkih epizoda u istoriji naše zemlje. Bez i jednog republikanskog glasa i bez dokaza za bilo kakve prestupe, demokrate su usvojile nelegitimni osnov za opoziv predsednika u Predstavničkom domu i odlučile da djeluju po partijskoj liniji uprkos činjenici da predsjednik nije uradio ništa pogrešno – navodi se u saopštenju Bijele kuće.

Tramp je treći američki predsjednik koji je opozvan. Do sada nijedan nije bio smijenjen.

Inače, najnovije ankete pokazuju da je Trampov rejting najviši otkako je na čelu zemlje – 49 odsto, što ukazuje na to da njegove glasače malo zanima da li je kriv ili ne.

(Blic)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu