Politika

“Turska nam je poručila da ne predlažemo Hodžića za ambasadora” Konaković najavio sastanak stranaka na temu izmjene Ustava BiH

Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova BiH, rekao je da mu je u Turskoj rečeno da Kadrija Hodžić neće dobiti agreman za ambasadora BiH u toj zemlji i da je sve to prenio Denisu Bećiroviću, koji je predložio Hodžića.

Elmedin Konaković
FOTO: SAMIR JORDAMOVIC/ANADOLIJA
Elmedin Konaković o zakonu o Ustavnom sudu BiH

To je još jedan zaplet. Predsjedništvo BiH je provelo proceduru i predložilo Kadriju Hodžića za ambasadora BiH u Turskoj i proslijedilo taj akt Ministarstvu spoljnih poslova. Taj akt greškom našeg sektora nije otišao u brzom roku i zato smo proveli interni postupak, rekao je Konaković.

Zatim je otkrio kako je, prilikom posjete Turskoj, od visokih zvaničnika dobio sugestije u kojima se državni vrh Turske buni i protivi prijedlogu Denisa Bećirovića.

-Naveli su svoje razloge. U pitanju su određene pisma za koja smatraju da su neprimjerena i koja je potpisivao. I rekli su da neće dati agreman za Kadriju Hodžića. To sam prenio Bećiroviću – rekao je Konaković na konferenciji za novinare.

Na kraju, prijedlog je povučen i član Predsjedništva BiH će na kraju morati predložiti novo ime.

-Prošle sedmice smo dobili poziv iz Ambasade Turske sa zamolbom da ne šaljemo to ime jer neće dobiti saglasnost. Ovo je i odgovor Željki Cvijanović. Ne šaljemo akte za koje mi nismo saglasni – kaže Konaković.

Kako piše Klix, razlog turskog “odbijanja” Kadrije Hodžića su pisma čiji je potpisnik bio i on 2016. i 2019. godine, a u kojima se žestoko kritikovala turska vlast na čelu sa predsjednikom Erdoganom. U jednom od pisama, onom iz 2016. godine, Hodžić je stao iz riječi da se “BiH pretvara u Erdoganov pašaluk”.

“Zapušteno stanje”

Inače, Konaković se obratio javnosti ponovom godinu dana mandata.

Istakao je kako je po dolasku na ministarsku poziciju, od 294 mjesta u ministarstvu – nedostajalo 94 i da je to značilo da je bilo teško nadomjestiti radna mjesta u okruženju koje je jako dinamično.

-Stabilizirali smo dio ljudskih resursa za koje smatram da su jako važni. Ovdje je stanje bilo zaista zapušteno. Naišli smo na veliki broj nepravilnosti, neke od tih utvrđenih nepravilnosti proslijedili smo Tužilaštvu BiH, ali o tome ne bih danas – kazao je Konaković, piše Klix.

Pročitajte još

Govorio je o sistematizaciji koja je u MSP posljednji put bila promijenjena za vrijeme Jadranka Prlića.

Ističe da su “pokrenuti mnogi procesi”, trenutno se radi na nekim podzakonskim aktima u cilju proširenja konzulantskih usluga.

-Radimo na uspostavi onlajn sistema za vize BiH i on ne zavisi samo od nas, tu je uključeno više informacija. Hoću da naglasim važnost akta koji se odnosi na službu u inostranstvo. Ovdje sam vidio neke marljive ljude koje nisam vidio u DKP, a vidio sam i neke privilegovane. Mijenjamo neuređeni sistem, uvodimo sistem koji definiše uslove i kriterije odlaska u inostranstvo – govori on.

Konaković tvrdi da internet stranica ministarstva “bode oči” te poručuje kako se aktivno radi na njenom usavršavanju. Zatim je govorio o nekretninama koje je MSP kupilo te tako uštedilo mnogo novčanih sredstava na duže staze.

BiH je postala bogatija za još jednu nekretninu u Podgorici i to je jedan proces koji je transparentan i u gruntu BiH više nećemo plaćati zakup. Na tragu smo rješenja i da to isto uradimo sa našom misijom u Njujorku. Imamo obavezu da renoviramo zgrade u Beču, Budimpešti, Londonu… – navodi Konaković.

-Danas nakon godinu dana, mogu sa zadovoljstvom reći da smo došli na sve važne adrese, da su nam gosti dolazili više nego ikad i mogu reći da smo misiju ispunili. Iza nas je 11 zvaničnih posjeta. Preko 130 bilateralnih i multilateralnih sastanaka. Jako dobra regionalna saradnja, bar s naše strane. Pokazali smo kako smo spremni na saradnju i nismo za neke druge probleme. Pasoš BiH vrijedniji je za nekoliko mjesta na međunarodnoj sceni – naglašava Konaković.

Izmjene Izbornog zakona i Ustava BiH

Konaković je odgovarao na pitanja novinara koja su se odnosila na izborni zakon te jučerašnju posjetu evropskih zvaničnika.

-Nama Evropska komisija nije striktno precizirala i rekla i taj zakon je ultimativni, osam zakona je propisano na putu ka EU – tih nekoliko zakona su na usvajanju u Domu naroda, najkontroverzniji prema mom mišljenju je Zakon o sudovima. Ovi zakoni nemaju nikakvu etničko-političku poziciju. Iako ne bude nekih povezivanja tema, nadomak smo istorijskog iskoraka. Treba još, čak je i Rute malo laganije govorio o tome. Pohvalili su, čestitali, i rekli treba vam još malo – smatra Konaković.

Što se tiče dogovora oko izmjena Izbornog zakona i eventualno Ustava BiH, Konaković kaže da postoje načelne saglasnosti.

U ponedjeljak smo mi, stranke Trojke, poslali poziv svim parlamentarnim strankama na razgovor o izmjenama Ustava BiH. Time bi se riješio prvi prioritet, a biranje člana predsjedništva iz hrvatskog naroda je imperativ. Ako se vratimo na dio neumske energije, mislim da ćemo uspjeti. Mi vjerujemo da može doći do izmjena Ustava BiH – dodao je on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu