Republičko tužilaštvo je u protekla tri mjeseca sudu predalo 2.425 materijalnih dokaza protiv bivšeg direktora Instituta za javno zdravstvo RS i ostalih optuženih koji se terete da su u vrijeme pandemije virusa korona počinili zloupotrebe prilikom nabavke medicinske i zaštitne opreme, te da su oštetili budžet Republike Srpske za više od 1,3 miliona KM.
Osim Zeljkovića koji je u kritično vrijeme bio direktor Instituta, optuženi su još i direktor firme „Prokontrol“ Slavko Bojić, direktor firme “Promeding” iz Laktaša Dragan Dubravac i bivši direktor banjalučke firme “Sineks laboratorija” Sani Crljić.
Optuženi Saša Marković ranije je priznao krivicu da je Zeljkoviću isplatio ukupno 250.000 maraka mita, a Sporazum o priznanju krivice koji je Marković zaključio sa Republičkim tužilaštvom, sud je prihvatio u potpunosti, pa je optuženog osudio na 10 mjeseci zatvora i novčanu kaznu od 500.000 maraka.
Nezakoniti dokazi
Na današnjem ročištu branilac Branislava Zeljkovića, advokat Jadranka Ivanović prigovorila je na veliki broj materijalnih dokaza koje je Republičko javno tužilaštvo izvelo protiv njenog branjenika.
Između ostalog, odbrana tvrdi da pretres Instituta za javno zdravstvo nije bio obavljen u skladu sa zakonom, te da svi dokazi proistekli iz tog pretresa, predstavljaju plod trule voćke i na njima se kako je objasnila Ivanovićka, ne može zasnivati sudska presuda.

– Dokazi o oduzimanju predmeta su plod trule voćke, jer je pretres Instituta izvršen suprotno naredbi sudije za prethodni postupak, odnosno bez prisustva ovlaštene službene osobe u Institutu. Jela Aćimović koja je prisustvovala pretresu, nije bila starješina Instituta, već pomoćnik direktora za medicinska pitanja. Ni tužilac, a ni policija nisu o tome obavijestili sud- precizirala je advokat Jadranka Ivanović.
Odbrana optuženog Zeljkovića prigovorila je i na brojnu dokumentaciju za koju tvrdi da nije ovjerena ili je na stranima jezicima, odnosno njemačkom, engleskom, turskom, pa i kineskom, a dio je materijalnih dokaza koje je Tužilaštvo predalo sudu.
Neke fotokopije dokumentacije su sa druge strane ovjerene, ali od nepoznate osobe i sa nečitkim potpisom.
– Tražiću da nam sud izvrši prevod sertifikata koji su na kineskom jeziku, ako se ovi dokaze prihvate- dodala je Ivanovićka.
Za odbranu su sporni i dokazi koji su dobrovoljno predani, jer ih nisu pratili uredno popunjeni zapisnici u skladu sa Zakonom okrivičnom postupku RS.
– Zapisnici su se morali sačinjavati tako da se jasno zna gdje je šta pronađeno i do koga je dokaz oduzet- objasnila je Ivanovićka.

Ni dokazi o VIBER komunikaciji između optuženih kako smatra odbrana, nisu u skladu sa ZKP-om.
Tako je precizirano da je viber komunikacija datirana od 14. marta 2020. do 14. maja 2020. godine, dok se sudska naredba odnosila na period 14. mart- 1. maj 2020. godine.
Optužnica
Prema navodima optužnice, koja broji pet tačaka, Zeljkovića terete da je kršio procedure javnih nabavki, te proveo pregovarački postupak bez objave obavještenja za nabavku zaštitnih maski, medicinskih odijela i termalnih kamera od nekvalifikovanih ponuđača po cijenama višestruko većim od nabavnih. Tako su, kako se između ostalog navodi u optužnici maske Institutu isporučivane po cijeni većoj za 1.553,49 odsto u odnosu na nabavnu, a medicinska zaštitna odijela po cijeni većoj za 351,38 odsto.
Termalne kamere su Institutu naplaćivanje po cijeni većoj za 198,30 odsto u odnosu na nabavne. Na taj način za sebe i druge optužene, Zeljković je kako se navodi u optužnici, pribavio imovinsku korist na štetu budžeta Republike Srpske u iznosu od preko milion i 300 hiljada konvertibilnih maraka.
Bojića terete za krivična djela zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, Crljića za zloupotrebu službenog položaja ili ovlašćenja u pomaganju, a Dubravca zbog produženog krivičnog djela zloupotreba u postupku javne nabavke.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu