Društvo

TVRĐAVA KOD ZENICE Umjesto da bude turistička atrakcija, Vranduk prazan

Sa stotinu metara nove ograde, koja je u skladu sa standardima UNESCO-a, nakon više od 20 godina, upotpunjen je izgled srednjovjekovne tvrđave u Vranduku.

TVRĐAVA KOD ZENICE Umjesto da bude turistička atrakcija, Vranduk prazan
FOTO: AVAZ/KLIX

Ograda se razlikuje od ambijenta stare tvrđave, ali prema svjetskim standardima, mora biti jasno vidljivo da novi elementi u drevnom objektu ne pripadaju tu izvorno.

Iako je tvrđava sačuvala izvorni oblik, i dalje vapi za turistima, jer je samo rijetki posjećuju. Proglašena je nacionalnim spomenikom, pripada tipu brdskog utvrđenja, a sastoji se od citadele s glavnim tornjem i ostacima zidina.

Tvrđavu koja se nalazi deset kilometara od Zenice, posjetio je juče i Avaz ali nikoga nisu zatekli. Stara drvena vrata, kroz koja se morate sagnuti da biste ušli u srce tvrđave, bila su zaključana.

Pored njih je natpis s brojem telefona: “Ukoliko želite posjetiti tvrđavu, molim vas, pozovite.” To možda i najbolje svjedoči da u tvrđavu rijetko ko svrati.

Nakon poziva, ubrzo se pojavila Emina Selimović, muzejski vodič, koja ne krije da je sezona ove godine slaba.

Sezona je ove godine nikad lošija i slabija, a pretpostavlja se da su razlog radovi na tunelu Vranduk. Prošle godine je bilo posjeta, a ove skoro nikako – govori ona.

Najčešće dolaze turisti iz BiH, ali ima i onih iz drugih zemalja koji obilaze tvrđavu, muzej…

Posjete đaka

– Riječ je o najbolje očuvanom objektu srednjovjekovnog perioda. Ove godine smo imali svega tri organizirane posjete đaka – govori ona.

Iako se u Muzeju grada Zenice trude da stalno osvježavaju sadržaje i iznađu načine da turisti privuku na tvrđavu, stara vrata tvrđave u Vranduku ove godine se, zasigurno,  neće mnogo otključavati.

Interesantni eksponati

Osim što mogu uživati u fascinantnom pogledu i prizorima iz srednjovjekovnog perioda, u okviru tvrđave nalazi se i muzej, u kojem su izloženi interesantni eksponati.

Unutar tvrđave je i suvenirnica, a krećući se prema tvrđavi, u ponudi su i suveniri lokalnih mještana, koji prodaju svoje rukotvorine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu