Iz gradskog Odjeljenja za inspekcijske poslove ističu da će se svi psi koji budu zatečeni na imanjima, dvorištima, u stanovima građana, smatrati vlasničkim ukoliko su čipovani i ako se držaoci tih životinja izjasne kao vlasnici. U suprotnom, smatraće se nevlasničkim psima i biće zbrinuti od strane Higijeničarske službe Grada /azila/.
U skladu sa Zakonom o veterinarstvu, za sve one koji se ne budu pridržavali obaveze evidencije i označavanja pasa i mačaka predviđena je kazna od 500 do 1.500 konvertibilnih maraka.
Iz Gradske uprave je saopšteno da ovu aktivnost sprovode u saradnji sa građanima i veterinarskim ustanovama koje su dužne da imaju popis životinja na području koje pokrivaju.
S obzirom na to da je od 1. januara 2019. godine zaživjela jedinstvena elektronska baza podataka vlasničkih pasa na nivou BiH, u potpunosti je stvoren osnov za primjenu Pravilnika o identifikaciji i vođenju evidencije pasa, mačaka i pitomih vretica /tvorova/ u BiH – saopšteno je iz Gradske uprave.
Pravilnik obavezuje da svi psi i mačke koji se nalaze na teritoriji BiH moraju biti identifikovani i evidentirani u jedinstvenu bazu podataka, te da nije dozvoljena vakcinacija, liječenje pasa niti bilo koja druga veterinarska intervencija bez prethodne identifikacije psa i mačke mikročipom.
Zakonom o veterinarstvu Republike Srpske vlasnici pasa i mačaka dužni su da izvrše trajno njihovo označavanje pomoću mikročipa, ali su obavezni i da odjave psa u slučaju gubitka životinje /nestanka, prodaje, darovanja, uginuća/.
Osim obaveza koje ovaj pravilnik nalaže, vlasnici će osnivanjem jedinstvene baze podataka imati i koristi, jer će mnogo lakše dolaziti do svojih ljubimaca ako odlutaju, jer će očitavanjem mikročipa u najbližoj veterinarskoj ambulanti moći da se dobiju podaci o vlasniku psa na čitavoj teritoriji BiH.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu