Biznis

U čemu je problem: Dok se u komšiluku ubrzano širi, Mekdonalds se teško "prima" u BiH

Dok u susjednim zemljama ubrzano širi, američki lanac brze hrane Mekdonalds  prilično sporo otvara nove objekte u Bosni i Hercegovini.

U čemu je problem: Dok se u komšiluku ubrzano širi, Mekdonalds se teško "prima" u BiH
FOTO: ANATOLY MALTSEV/EPA

U hrvatskoj Koprivnici otvoren je 11. jula 39. restoran američkog lanca čime je ovaj grad, poznat kao sjedište Podravke, postao 18. na popisu lokacija koje imaju Mekdonalds.

U Srbiji ima ukupno 32 Mekdonalds restorana, od čega je apsolutna većina u Beogradu, ukupno 22. Posljednjih mjeseci otvorena su dva restorana, oba u glavnom gradu.

Od otvaranja prvog Mekdonaldsa u BiH u Sarajevu 2011. godine, prošlo je više od decenije, a za to vrijeme mreža u BiH ima pet restorana, od čega su tri locirana u Sarajevu, a dva u Mostaru. Od toga tri su drive tipa.

Pročitajte još

Posljednji objekat Mekdonaldsa u Bosni i Hercegovini otvoren je u oktobru 2020. godine, a bio je to drive restoran u naselju Šip.

Bilo je najavljeno ponovno otvaranje restorana u Banjoaluci, navodno u šoping centru Delta Planet, ali je prema medijskim izvještajima pandemija  korona VIRUSA odgodila planove. Kao moguća nova lokacija za restoran pominjao se i Bihać, ali nema novih informacija o otvaranju objekta u najvećem krajiškom gradu, prenosi Indikattor.ba.

Poslovanje Mekdonaldsa u BiH i prije je nailazilo na teškoće pa su tako svojevremeno zatvoreni objekti koji su bili otvoreni u Banjaluci i Tuzli. Analitičari su to objašnjavali činjenicom da je Mekdonalds preskup za uslove koji vladaju u BiH, a ima konkurenciju u domaćim ćevapima i drugim specijalitetima s roštilja koji imaju jaku ukorijenjenu tradiciju u zemlji.

Kompanija GLIESE 581G d.o.o. Sarajevo koja je nosilac franšize Mekdonaldsa za BiH, nakon pada poslovanja u pandemiji, ostvarila je u 2021. godini dobre poslovne rezultate.

Poslovni prihodi narasli su 17,75 miliona KM, nakon što su godinu ranije bili 11,53 miliona KM, a dobit je uvećana na 2,32 miliona KM, nakon 778 hiljada KM ostvarenih u 2020. godini. Broj zaposlenih na kraju prošle godine bio je 152 i manji je za 10 nego 2020. godine.

Oporavak poslovanja kompanije može se smatrati povoljnim za nastavak investiranja u Bosni i Hercegovini.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu