Arbutina kaže da su do sada prijavljena oštećenja na 1.257 objekata, a popis štete završen na 436.
– Crvenu naljepnicu ima 78 objekata, nisu svi stambeni, ima i pomoćnih. Ima i stambenih objekata sa crvenom naljepnicom u kojima trenutno niko ne živi. Žutu naljepnicu dobilo je 136 objekata – naveo je Arbutina.
Prema njegovim riječima, do sada je u kamp kućice, kamp prikolice i kontejnere smješteno 35 porodica.
– Neke porodice smještene su u pomoćnim objektima ili kod rođaka, niko nije bez smještaja. Za sve kojima je potreban smještaj traži se rješenje. Smještaj je obezbijeđen i za neke porodice čiji objekti imaju žutu naljepnicu, ali zbog stalnog podrhtavanja tla evidentan je strah kod stanovnika – kaže Arbutina.
On je objasnio da je u petak usvojen zakon koji definiše obnovu objekata oštećenih u zemljotresu.
– Od juče su počele aktivnosti prikupljanja saglasnosti vlasnika za rušenje objekata koji su dobili crvenu naljepnicu. Prvo će biti sačinjen elaborat koji će utvrditi da li treba rušiti ili se objekat može sanirati – rekao je Arbutina.
On je naveo da su statičari pregledali i popisali štetu na oko 35 odsto prijavljenih objekata.
– Dnevno se završi oko 20 objekata. Problem je veliki prostor opštine, slaba internet veza i činjenica da je opština dislocirana od županijskog središta -objasnio je Arbutina.
Arbutina kaže da se u Dvor svakodnevno dostavlja 150 toplih obroka za porodice ugrožene zemljotresom, te higijenski i prehrambeni paketi po potrebi.
On je naglasio da se zahtjevi za jednokratnu pomoć podnose do 19. februara, u prostorijama Crvenog krsta i biblioteke.
– Apelujem da građani, koji to do sada nisu uradili, a imaju oštećenja objekata, podnesu zahtjev do roka koji je određen – poručio je Arbutina.
On je rekao da je sredstva za jednokratnu pomoć obezbijedila Vlada Hrvatske, te da to nije isplata za sanaciju objekata, već novčana pomoć porodicama ugroženim zemljotresom.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu