Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova iz Sektora za vanredne situacije tokom protekle noći su zbog poplava izazvanih obilnim padavinama, na teritoriji Kruševca, Čačka i Jagodine evakuisali su ukupno 19 osoba.
Kritično u Jagodini, Pomoravlju i Zaječaru
Miloš Milenković major policije rekao je da od jutros pripadnici Sektora za vanredne situacije u koordinaciji sa nadležnim službama na lokalu, nastavljaju sa otklanjanjem poslijedica ekstremnih vremenskih pojava.
– To su tehničke intervencije, odnosno crpljenje vode iz prostorija domaćinstava, gdje je voda ušla unutar domaćinstava. Kritična situacija je u nekoliko lokalnih samouprava pomoravskog okruga, grad Jagodina, opštine Ćuprija, Despotovac, Rekovac, gdje smo imali preko 58 intervencija, crpljenja vode u toku jučerašnjeg dana. Takođe, u Čačku je juče bilo prijavljeno preko 200 domaćinstava, gdje su imali problema sa vodom. Zaječarski okrug, teritorija opštine Sokobanja i Boljevac, tu je i danas nastavljeno crpljenje vode. Od 26. maja, kada su počeli ovi ekstremni vremenski uslovi, do danas, proglašena je 21 vanredna situacija na teritoriji cijele Srbije. Uspešno smo evakuisali 74 osobe, a samo u toku jučerašnjeg dana, evakuisano je 19 osoba sa ugroženog područja – kaže major Milenković.
Objasnio je da je više opština u zaječarskom okrugu u fokusu sektora za vanredne situacije zbog ozbiljnosti situacije, prenosi Blic.
– Naši pripadnici intenzivno rade na obilasku kritičnih tačaka, kako bi pravovremeno reagovali i podigli kapacitete koji su neophodni. Istočni i jugoistočni dio Srbije takođe je kritičan, ali opet ne zaboravljamo ni ostatak zemlje, jer imamo najavu Hidrometeorološkog zavoda Srbije, da će od četvrtka ponovo doći do intenziviranja padavina, tako da smo mi u stalnoj pripravnosti – napominje on.
Tačna upozorenja RHMZ pomogla
Osvrnuo se na to da su od velikog značaja za blagovremeno djelovanje upozorenja koja RHMZ izdaje, kako na dnevnoj, tako i na satnoj komunikaciji.
– Zahvaljujući tome sve kapacitete lakše je staviti u pripravnost i reagovati na vreme kako bi se izbegle ljudske žrtve – kaže on.
Napominje da opasnost nije manja iako se tokom naredna dva dana ne predviđaju obilne padavine.
– Informacije koje dobijemo sa terena, ukazuju na to da je zemlja izuzetno natopljena i pitanje je koliki su kapaciteti da može da primi dodatnu količinu padavina. Svakako uliva nadu, to što se rijeka Bjelica povlači u svoje korito, takođe i Lugomer koji je napravio probleme sa željezničkim saobraćajem. Tako da će ova dva dana, sa smanjenim količinama padavina značiti, ali moramo biti u pripravnosti, da ne bi došlo do nekih poslijedica – ističe on.
Kako popraviti uništeno
Major Milenković objasnio je na koji način građani mogu da saniraju štetu koja je nastala uslijed vremenskih nepogoda
– Postoji zakon o obnovi nakon elementarnih i drugih nepogoda. On jasno precizira ulogu lokalne samouprave i republičkih organa u otklanjanju poslijedica. Jako je bitno da lokalna samouprava u zakonskom roku formira komisiju za saniranje štete, a potom građani, istim tim komisijama uz određenu papirologiju prijavljuju štetu – kaže on.
Ističe da je važno da se ispoštuje cijela procedura, pa je zbog toga važno da komisija za procjenu izađe na teren kako bi utvrdila stvarnost štete koja se kasnije kroz upravne poslove nadoknađuje.
Koje su preventivne mere zaštite
Milenković naglašava da je važno da ljudi, ukoliko znaju da će doći do izlivanja, obavezno prate upozorenja nadležnih institucija i da eventualno sa par džakova obezbjede prostor i spriječe ulazak vode u prostorije.
– Ako imaju više etaže, a ukoliko je voda ušla u dvorište, trebalo bi da se popnu na višu etažu, obavezno da isključe snabdjevanje električnom energijom. Jako je bitno da ako su u opasnosti pozovu 193. Ne treba čekati – kaže on.
Dodao je i doprinos društvenih mreža i interneta zaštiti građana i brzoj reakciji spasilaca.
– Kako bismo zaštitili naše građane, znamo da je era društvenih mreža, ali nemojte da šetate pored vodotokova, gdje prijeti izlivanje i da pravite snimke ili slike, idite što dalje od takvih kritičnih tačaka, kako ne bi došlo do ugrožavanja ljudskih života – zaključio je major Milenković u emisiji “Uranak”.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu