Društvo

U Semberiji obnavljaju riblji fond: Dašnica bogatija za 300 kilograma šarana

Sportsko ribolovno društvo „Riba“ poribilo je kanal Dašnica i vještačko jezero nadomak Bijeljine sa 300 kilograma šaranske mlađi.

U Semberiji obnavljaju riblji fond: Dašnica bogatija za 300 kilograma šarana
FOTO: SLAĐANA R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Poribljavanje se radi petu godinu za redom na veliku radost sportskih ribolovaca. Zahvaljujući ovakvim akcijama šaranski riblji fond se obnavlja, a povećava se i broj ribolovaca.

Iako semberski ribolovci redovno poribljavaju rijeke i jezera, primjećuju da su neke riblje vrste, poput štuke i kečige, skoro nestale.

Predsjednik Sportskog ribolovnog društva „Riba” Miodrag Đukić kaže da se radi o mlađi veličine od 50 do 120 grama, optimalne veličine za ovo doba godine.

Foto: S. R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: S. R. Mrkonjić/RAS Srbija

Vrijeme nas je poslužilo i vjerujemo da će se mlađ naviknuti na nove uslove. Ovo je još jedan dokaz da mi sportski ribolovci ribolov ne doživljavamo samo kao sport, nego vodimo računa i o našoj životnoj sredini – kaže Đukić.

On dodaje da poribljavanje, uporedo sa suzbijanjem krivolova, daje rezultate.

– Na našim vodama pecamo pretežno šarana. Imamo i soma, mrene, škobalja, klena, a nastojimo da zaštitimo i štuku i kečigu. Mnogo je popularnih mjesta za pecanje u Semberiji od Save, Drine, preko Janje i Lukavca do vještačkih jezera i kanala Dašnica. Vode nisu zagađene. Zadovoljni smo i što se posljednjih godina sve više radi na čišćenju majevičkog obodnog kanala, te su značajno smanjene količine otpada i smeća – kaže Đukić.

Ribolovačko udruženje okuplja sve više članova.

– Već imamo 650 članova, a nadamo se da ćemo do kraja godine imati oko 1.000. Raduje nas što je ovaj sport u ekspanziji – kaže Đukić.

Ribočuvarska služba uz audio i video snimanje svakodnevno radi kontrole. Ove godine oduzeli su sedamdesetak mreža. Problem je najviše krivolov, nedozvoljeni lov mrežama, ali i ubijanje ogromnih količina ribe elektrošokovima.

Ribočuvar Mišo Rosić kaže da zabrana na ribolov šarana traje do 31. maja.

– Kontrole često radimo, kako na kanalu tako i na rekama Savi i Drini. Zahvaljujući našem angažmanu, sve manje je krivolovaca – naglašava ovaj ribočuvar.

Dozvole na pecanje

Iz Sportsko ribolovnog društva „Riba“ apeluju na ribolovce da obezbijede na vrijeme dozvolu za pecanje koja košta 78 KM. Za penzionere je 43 KM, a popust imaju i invalidi za koje dozvola košta od 30 KM pa naviše.

Kazne za neposjedovanje dozvole su 300 KM, a za korištenje mreža i alata zabranjenih zakonom kreću se i do 3.000 KM.

Sportski ribolovci se nadaju da će dobiti i podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS kako bi vještačka jezera i šljunkare obogatili babuškom i drugom ribljom mlađi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije