Društvo

"Ova godina je bila teška, a ni 2023. neće biti bolja" U Srpskoj rekordna plata i broj radnika, ali OPET NIJE DOBRO

Godinu završavamo inflacijom od skoro 15 odsto, rekordnim brojem zaposlenih i prosječnom platom od 1.200 KM.

kupac u marketu
FOTO: MI0MIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Koliko u januaru, inflacija u Srpskoj bila je šest odsto, a radnici su u prosjeku zarađivali 1.040 KM. Gruba računica kaže da je plata proteklih mjeseci porasla za 160 KM. 

– U novembru u odnosu na isti period prošle godine, u svih 19 područja zabilježen je nominalni rast neto plate. Prosječna neto plata u Republici Srpskoj veća je od prosječne plate u Federaciji BiH i Sjevernoj Makedoniji. Poslije Crne Gore, najveći rast neto plata u regionu je zabilježila Srpska – naveo je direktor Zavoda za statistiku Darko Milunović. 

Najviša prosječna plata u novembru isplaćena je u sektoru informacija i komunikacija – 1.577 KM, a najniža u građevinarstvu – 875 KM.

Ali i pored povećanja plata prethodnih mjeseci, građani su teško uspijevali da isprate silna poskupljenja u prodavnicama. Sindikalna potrošačka korpa za četvoročlanu porodicu porasla je do danas za čak 300 KM i iznosi 2.355 KM. Samo za hranu familija treba da izdvoji hiljadu KM mjesečno.

Pročitajte još

Godina je bila teška, ali bolja situacija ne očekuje nas, nažalost, ni u novoj 2023, ocjenjuju iz bijeljinskog Udruženja potrošača „Zvono“.

– Ova godina se nekako i pregurala, iako vlast u ovom periodu i nije nešto puno učinila. Uglavnom su se bavili izborima, tako da su prepustili građane da se snalaze kako znaju i umiju. Otišle su cijene osnovnih životnih proizvoda, i nema nekih naznaka da će naredna godina biti lakša od ove, pogotovo jer nas odmah u januaru  očekuje nova cijena struje za domaćinstva, a za privredu još i više. Najavljuje se ponovo i rast cijena nafte, sve će to povući nova poskupljenja – smatra predsjednik Udruženja Jovan Vasilić.

Potrošači ponovo ističu važnost djelovanja zvaničnih institucija u kriznim situacijama, i podsjećaju na propalu priču o ukidanju akciza na gorivo i uvođenju diferencirane stope PDV, čemu su se građani cijelu godinu nadali.

– Problem je u tome što mi nemamo samo našu inflaciju. S obzirom da smo uvozno orijentisani, mi uvozimo inflaciju kroz povećanje cijena iz okruženja. Tako da će nas i to pritisnuti ako nova Vlada nešto ne predloži da se ovaj narod na neki način zaštiti. A, načina ima jer sve zemlje u okruženju pokušavaju da ublaže cjenovni udar- naglašava Vasilić.

Jovan Vasilić
FOTO: BNTV/SCREENSHOT

Uporedo sa rekordnom platom, posljednji statistički podaci govore da Srpska trenutno ima i najveći broj zaposlenih, odnosno 289.000 prijavljenih radnika. Najveći rast broja zaposlenih evidentiran je u području administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti i to 18 odsto, a slijedi umjetnost i rekreacija sa 15 odsto. 

Ekonomista Slaviša Raković komentariše da ovi podaci sigurno izazivaju optimizam kod političara, ali ako govorimo o ozbiljnoj analizi, trebalo bi da nas zabrinu.

– Kod nas je zaposlenost inače upitna, jer znate koliko je tu samo socijalnog zapošljavanja. Mogu slobodno da kažem da u Elektroprivredi postoji tehnološki višak od najmanje 30 odsto zaposlenih, a tako je i na drugim frontovima. Ako se pravi ozbiljna analiza, za ozbiljnu ekonomiju koja treba da bude održiva, ovo je uvod u sve teže stvari, vidjećemo kako će se razvijati – govori Raković.

Napominje da je pred nama je neizvjestan period, opterećen i globalnim ekonomskim sukobom, te je teško bila šta prognozirati.

Jedino u šta možemo biti sigurni, kaže ironično, jeste odlazak ljudi.

– Nije samo stvar u platama i finansijskom aspektu, nego i u tretmanu radne snage u zapadnim zemljama, tako da ljudi imaju više motiva zašto odlaze. Ovdje je na sceni opšte loša atmosfera za rad, a pri tom, rad nije nagrađen adekvatno – zaključuje Raković.

Što se tiče iduće godine, iz Centralne banke BiH saopštili su da se u prvoj polovini očekuje dalje usporavanje inflacije, prvenstveno zbog baznog efekta iz 2022. godine, te efekata već izmenjenih i najavljenih monetarnih politika vodećih centralnih banaka. 

– Uprkos očekivanom usporavanju inflacije u 2023. godini, ona će i dalje biti znatno iznad višegodišnjeg prosjeka za BiH. Bitan uticaj na kretanje inflacije u narednoj godini mogu imati cijene struje na domaćem tržištu koje su, prema službenim podacima za prvih deset mjeseci, čak blago pale u odnosu na isti period 2021. godine (pad od 0,5 odsto)- kažu iz CBBiH.

Po džepovima potrošača

Komentarišući poskupljenja, iz Udruženja “Zvono” upozoravaju da je dodatna nevolja što se kod nas u cijenu proizvoda odmah ukalkulišu i budući troškovi. – Mi sve to plaćamo i onda kad dođe inspekcija oni konstatuju da je došlo do nepravilnosti oko određivanja cijena, a kazne koje trgovci i proizvođači plate su ništa u odnosu na ono koliko su oni sebi uračunali. Na kraju, sve se to slomi na džepovima potrošača. Silne inspekcije su bile i izrečene su velike kazne, a prođite kroz markete, vidjećete da nijednom proizvodu nije snižena cijena. Trgovci plate kaznu i opet su dobri. Ustanovljeno je, na primjer, da od 90 pfeniga otkupne cijene mlijeka, litra na kraju košta do 2,70 KM. Koliko je tu dodatnih troškova pa je krajnja cijena tolika – pita Jovan Vasilić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu